ihmisen nuha

miettijä...

Moi! Olen tässä mietiskellyt, että jos ihmisellä on nuha, niin voiko se tarttua jotenkin hamsuun, ja silloin jotenkin hamsu sairastuu pahasti? Minulla itselläni ei vielä ole hamsua,(ostan sellaisen jonkun ajan kuluttua) jotenka siksi kysyin nyt, että jos mulle tulee nuha,(tai kuume) niin silloin voin tietää, että voiko se hamsu sairastua pahasti. Toivottavasti ymmärsitte asian edes jotenkuten. ;) Odotan vasatuksianne... :) Ja kiitos muuten jo etukäteen niille, jotka vastaavat!!! :)

10

2980

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuuuuuuu

      Ihmisen taudit eivät tartu pikkuelukoihin, ainoastaan influenssat ja pahemmat edipemiat voivat olla vaaraksi. Tai näin mulle sanottiin.
      Ja ainakan omiin marsuihin ei ole flunssa ikinä tarttunut.

      Jos on angiina tai influenssa, sitten kannattaa pysyä kauempana tai siirtää erihuoneeseen.

      Itellä oli kyllä paha nielurisatulehdus (angiinan kaltainen) eikä tarttunut. Joten sanoisin ettei mitään hätää ;)

      • miettijä...

        Moi nuuuuuuu! Kiitos, kun vastasit! Tästä oli minulle hyötyä!!! =) Kerro terveisiä marsuillesi!


      • jabuna

        mulla itellä ollut nuha jo muutaman päivän ja nyt hamsterin kuonossa jotain keltasta, ei oo ollu niin pirteä ku yleensä mutta syö kuitenki. On kuulostanu kans niinku se ois aivastellu


    • Ihmisen hengitystietulehdus eli flunssa on aivan sama kuin hamsterin vastaava. Etenkin vanha tai sairas hamsteri voi saada tartunnan herkästi. Joten jos sinulla on flunssa, kannattaa hamsterin pyörittelyä ja pusuttelua välttää, kunnes olet taas terve. Jos se on välttämätöntä, älä ainakaan pärski hamsterin päälle ja pese kädet ennen hamsteriin koskemista.

      Jos hamsteri on saadakseen hengitystietulehduksen, se saa sen. Lievä menee kotihoidolla ohi, mutta pahempaan tarvitsee jo lääkkeet ja lääkärintarkastuksen. Jos sitä ei hoida, hamsteri saa lopulta keuhkokuumeen, josta harva hamsteri selviää.

      Jos hamsteri vaikuttaa flunssaiselta (nenä/silmät vuotavat, aivastelee tms.), voi ensin kokeilla lääkkeksi veden, maidon ja sokeriripauksen/hunajan sekoitusta, joka laitetaan hamsterille juomapulloon tarjolle, muistettava myös puhdas vesi. Se on erään eläinlääkärin suosittele kotilääke ja olen sen itse huomannut ihan toimivaksi ainakin lievissä tapauksissa.

      • nuuuu

        Ainakaan marsuille ei tartu, eikä elämäni hamstereillekkaan ikinä tarttunut, vaikka pienenä sitä oli vielä niin tyhmä että oli pakko ottaa eläin syliin vaikka oli kuinka kipeä.

        Mutta nojoo,täytynee varmistaa jostakin ..


      • ninnuTAAS

        mulle kävi noin ja se sai lääkkeet :/


    • n nm

      ei voi

    • ninnnu""""

      no mul on hamsteri ja sitten mul oli nuha niin se mun hamsu sai sen nuhan ja eläinlääkäri kerto että se sai sen multa ja se melkee kuoli siihen!!!

    • emppuli4

      Voiko hamsteriin tarttua ihmisen nuha??

    • viuhti3

      kyllä voi hamstereille flunssa tarttua ja oireet samantapaiset kuin ihmisillä, nenä vuotaa, aivastelua ja kuumetta.Se voi olla hengen-vaarallista hamstereille!
      Joten välttäkää hamsterin käsittelyä flunssa aikoina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1846
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1282
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      109
      940
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      762
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      721
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe