ihmisen nuha

miettijä...

Moi! Olen tässä mietiskellyt, että jos ihmisellä on nuha, niin voiko se tarttua jotenkin hamsuun, ja silloin jotenkin hamsu sairastuu pahasti? Minulla itselläni ei vielä ole hamsua,(ostan sellaisen jonkun ajan kuluttua) jotenka siksi kysyin nyt, että jos mulle tulee nuha,(tai kuume) niin silloin voin tietää, että voiko se hamsu sairastua pahasti. Toivottavasti ymmärsitte asian edes jotenkuten. ;) Odotan vasatuksianne... :) Ja kiitos muuten jo etukäteen niille, jotka vastaavat!!! :)

10

3007

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuuuuuuu

      Ihmisen taudit eivät tartu pikkuelukoihin, ainoastaan influenssat ja pahemmat edipemiat voivat olla vaaraksi. Tai näin mulle sanottiin.
      Ja ainakan omiin marsuihin ei ole flunssa ikinä tarttunut.

      Jos on angiina tai influenssa, sitten kannattaa pysyä kauempana tai siirtää erihuoneeseen.

      Itellä oli kyllä paha nielurisatulehdus (angiinan kaltainen) eikä tarttunut. Joten sanoisin ettei mitään hätää ;)

      • miettijä...

        Moi nuuuuuuu! Kiitos, kun vastasit! Tästä oli minulle hyötyä!!! =) Kerro terveisiä marsuillesi!


      • jabuna

        mulla itellä ollut nuha jo muutaman päivän ja nyt hamsterin kuonossa jotain keltasta, ei oo ollu niin pirteä ku yleensä mutta syö kuitenki. On kuulostanu kans niinku se ois aivastellu


    • Ihmisen hengitystietulehdus eli flunssa on aivan sama kuin hamsterin vastaava. Etenkin vanha tai sairas hamsteri voi saada tartunnan herkästi. Joten jos sinulla on flunssa, kannattaa hamsterin pyörittelyä ja pusuttelua välttää, kunnes olet taas terve. Jos se on välttämätöntä, älä ainakaan pärski hamsterin päälle ja pese kädet ennen hamsteriin koskemista.

      Jos hamsteri on saadakseen hengitystietulehduksen, se saa sen. Lievä menee kotihoidolla ohi, mutta pahempaan tarvitsee jo lääkkeet ja lääkärintarkastuksen. Jos sitä ei hoida, hamsteri saa lopulta keuhkokuumeen, josta harva hamsteri selviää.

      Jos hamsteri vaikuttaa flunssaiselta (nenä/silmät vuotavat, aivastelee tms.), voi ensin kokeilla lääkkeksi veden, maidon ja sokeriripauksen/hunajan sekoitusta, joka laitetaan hamsterille juomapulloon tarjolle, muistettava myös puhdas vesi. Se on erään eläinlääkärin suosittele kotilääke ja olen sen itse huomannut ihan toimivaksi ainakin lievissä tapauksissa.

      • nuuuu

        Ainakaan marsuille ei tartu, eikä elämäni hamstereillekkaan ikinä tarttunut, vaikka pienenä sitä oli vielä niin tyhmä että oli pakko ottaa eläin syliin vaikka oli kuinka kipeä.

        Mutta nojoo,täytynee varmistaa jostakin ..


      • ninnuTAAS

        mulle kävi noin ja se sai lääkkeet :/


    • n nm

      ei voi

    • ninnnu""""

      no mul on hamsteri ja sitten mul oli nuha niin se mun hamsu sai sen nuhan ja eläinlääkäri kerto että se sai sen multa ja se melkee kuoli siihen!!!

    • emppuli4

      Voiko hamsteriin tarttua ihmisen nuha??

    • viuhti3

      kyllä voi hamstereille flunssa tarttua ja oireet samantapaiset kuin ihmisillä, nenä vuotaa, aivastelua ja kuumetta.Se voi olla hengen-vaarallista hamstereille!
      Joten välttäkää hamsterin käsittelyä flunssa aikoina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4793
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3232
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2979
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1727
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1500
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      107
      1332
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1049
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      106
      991
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      29
      973
    10. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      971
    Aihe