Kun menen Internet asetukset-lisäasetukset lehdelle niin siellä on kohta-älä tallenna salattuja sivuja levylle. Mitähän se oikein tarkoittaa sillä siinä ei oletusasetuksissa ole
ruksia mutta kannattaisiko se ruksata ?
ruksia mutta kannattaisiko se ruksata ?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Näihin kahteen kohtaan kannattaa laittaa ruksi.
>Työkalut
>Internet-asetukset
>Lisäasetukset
>Tyhjennä väliaikaiset internet-tiedosto kansiot kun selain suljetaan, kun laitat ruksin väliaikaiset internet tiedostot kansio tyhjenee aina kun selain suljetaan, turvallisuutesi paranee koska esim. örkit änkeää itsensä yleisimmin juuri em. tiedostoon ja kun se tyhjennetään aina kun selain suljetaan myös sinne mahdollisesti päässeet örkitkin poistuu.
>Laita myös ruksi, Älä tallenna salattuja sivuja levylle, kun siinä on ruksi ei tallenna salattuja sivuja kiintolevylle esim. pankki tietojasi yms.koska jos ne tallenetaan kiintolevylle kiintolevyltä pankki tms. tietosi voidaan saada näkyviin, vähän sama asia kuin jättäisit pankkiautomaatista saamasi kuitin siihen pankkiautomaatille kaikkien nähtäville jos annat tallentua salattujen sivujen tiedostot kiintolevyllesi.
Tuli pitkä tarina toivottavasti ymmärsit mitä kerroin.
Ymmärsin oikein hyvin.Kiitos.