Äidinkielen opettajalinja, Jyväskylä

Olen pyrkimässä kyseiselle linjalle kirjallisuuden kokeen kautta. Osaisiko joku kertoa mitä ois vastassa odotettavissa? Voiko varautua jotenkin muutenkin kuin opiskelemalla ulkoa pääsykoekirjana olevan romaanin?
3368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itse hain viime vuonna suomen kielen kokeen kautta, joten koe oli hieman erilainen. Sinullahan on siinä kokeessa puoli tuntia enemmän aikaa kuin niillä jotka hakevat pelkästään kirjallisuutta lukemaan (ei siis opettajalinjalle) ja teet siis lisäksi yhden suomen kielen tehtävän.

Se romaani kannattaa osata, luultavasti ainakin jotain analysointia siihen tulee, tarkemmin en osaa sanoa kun en tosiaan itse ole sitä koetta koskaan tehnyt. Eräs ystävä kyllä haki viime vuonna kirjallisuutta lukemaan.
Suomen kielen kokeen kautta opettajaksi hakeneilla ainakin viime vuonna kirjallisuuden tehtävä ei koskenut sitä kirjaa, joten voisi olettaa ettei se suomen kielen tehtävä voi olla kovin hankala teilläkään.

Toisena päivänä on se haastattelu ja ryhmätilanne, viimeksi keskustelimme nuorison pukeutumisesta ryhmässäni. Siitä en tiedä, oliko kaikilla sama aihe, mutta ryhmätilanteessa ensin annettiin aihe ja sitten pieni hetki aikaa kirjoittaa muutama miete paperille joko itsekseen tai ryhmässä. Sitten keskustelimme kunnes opettajat keskeyttivät. Tähän ei oikein siis voi valmistatua etukäteen.

Yksilöhaastatteluun kannattaa valmiiksi miettiä niitä peruskysymyksiä mitä varmaankin kysyvät, eli "miksi haluat opettajaksi, miksi olisit hyvä/huono opettaja...".

Muuta vinkkiä en osaa antaa. Ei muuta kuin tsemppiä vaan kokeeseen, toivotaan että menee hyvin!

Äänestä

Olen opiskellut itse kirjallisuutta yliopistossa. Pääsykoekirjana oleva romaani on todellakin syytä osata ulkoa. Pintasilaus ei siis riitä missään tapauksessa. Kehottaisin sinua kiinnittämään huomiota esim. kirjan vähemmän esillä oleviin henkilöihin ja taustatekijöihin. Moni tekee sen virheen, että keskittyy vain näkyviin ja ensilukemalta yleisiin pääseikkoihin. Koe on usein kuitenkin rakennettu siten, että kannattaisi kiinnittää päähuomio toisaalle esim. vähäpätöiseltä tuntuvaan taustahenkilöön tai mitättömältä vaikuttavaan rakenteeseen.

Äänestä

onko kirjallisuuteen nykyään joku romaani lukumateriaalina? ei ollu minun aikaan, ei tarttenu lukea mitään (04). Varmaan ihmiset on saanu liian hyviä pisteitä kokeissa ni on tehty vaativammaksi, ihan hyvä juttu kyllä. Oli nimittäin siihen aikaan kun itse olin naurettavan helppo pääsykoe.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äikänopettajaksi kirjoitti:

Olen pyrkimässä kyseiselle linjalle kirjallisuuden kokeen kautta. Osaisiko joku kertoa mitä ois vastassa odotettavissa? Voiko varautua jotenkin muutenkin kuin opiskelemalla ulkoa pääsykoekirjana olevan romaanin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu