kamera 100-250e

otsikko, siis hintaluokassa hyvät vaihtoehdot
2813
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Lue noita vanhoja aiheita, löytyy kaikki hyvät merkit sieltä. Fuji F20/F30, Canon A-sarja jne. Mitään uutta tähän aiheeseen ei ole.

Äänestä

Kukin voi vapaasti valita mielestään parhaan kameran, eikä se taida olla aikille sama.

Itse olen kuvaillut aikoinaan useammalla järkkärillä ja muutamalla pienemmällä kameralla.

Kun ostin ensinmäisen digikamerani muutama vuosi sitten, painotin enemmän kameran kokoa kuin manuaalisäätöjä yms. Valituksi tuli juuri ilmestynyt pieni Nikonin S1, jonka myynti on loppunut ajat sitten. Nykyisin vastaavia saa alta kahden sadan, ja ne toimivat näppäilykamerana ja videopätkien tallentajana aivan kivasti. Pieni koko ja iso näyttö. Ei ulkonevaa linssiä ja tukeva runko.

Kameran parhaana puolena on se, että se on kulkenut aina mukana. Kotona olevalla kamerallahan ei tunnetusti saa kuvaa, oli se kuinka hyvä tahansa. Ominaisuuksiltaan oma S1:ni on ollut aika rajoittunut, mutta toimii automaatilla ihan kivasti, noin keskimäärin. Uudemmissa malleissa taitaa jo olla kuvanvakainkin, mikä on iso plussa. Löytyypä vielä roiskeveden kestäviäkin, joita ei tarvitse pakemmin varoa.

Vaikka nyt on hankinnassa isompi "oikea" digikamera, ei tämä pieni jää tarpeettomaksi. Sen verran kätevä taskumalli se on ollut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


milä paras ?? kirjoitti:

otsikko, siis hintaluokassa hyvät vaihtoehdot

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu