Tuntilappua tuossa täyttelin,ja tuli mieleeni kysyä miten pääsiäisviikolla muodostuu ylityötä?
2-5.4 työtunteja 43.Pääsiäinen vapaa(6-9.4)10.4-13.4 työtunteja 38.Kahdenviikon jaksossa siis 82 tuntia,työpäiviä 8 pääsiäisestä johtuen.Muodostuuko ylityötä enempi kuin 2 tuntia, kun kaikki päivät 9-12 tuntisia?
2-5.4 työtunteja 43.Pääsiäinen vapaa(6-9.4)10.4-13.4 työtunteja 38.Kahdenviikon jaksossa siis 82 tuntia,työpäiviä 8 pääsiäisestä johtuen.Muodostuuko ylityötä enempi kuin 2 tuntia, kun kaikki päivät 9-12 tuntisia?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jep,kaksiviikkois jaksossa on 80h,ei juhlapyhät muuta sitä mihinkään..
Juhlapyhä on "pakkopekkanen" eli vähennetään pohjilta. Jos palkkajaksoon sattui esim pitkäperjantai, perustunteja pitää olla 72.
Mutta kun alalla vasta muutaman kuukauden,eipä taida meikäläistä koskea ne "pakkopekkaset"?(tuli vilkastua akt:n sivuja)
On tää kuljetusalan tes aika "hanurista".
se pekkas hommakin on aivan firma kohtainen. meillä ei mene pakkopekkasia jos ei etukäteen sovita siitä. mut jos tuossa sun tapauksessa pitää pekkasia niin silloin tuo pitkäperjantai ja pääsiäismaanantai voi olla pekkasia (=16h) niin silloin jää 64h perustunteja ja sen jälkee 12h 50% ja 6h 100% mutta kuten jo sanoin niin se on vähän firmakohtaista.
Ei noi palkkajaksot jossa on pyhiä muodosta poikkeusta millään tavalla yhtään mihinkään. Työnantaja voi määrätä etukäteen pekkasia pidettäväks sillon aivan normaaliin tapaan. Jälkikäteen kauden tuntien täyttäminen pekkasilla on sitävastoin täysin ja ehdottomasti laitointa.
On tullut selvitettyä kohtuu tarkkaan nää pykälät, on saanu vääntää erään Kokemäkeläisen kuljetuskonsernin kanssa myöskin tästä aiheesta.
Työehtosopimuksessa, laissa tai muussa ei ole mitään määräystä pakko pekkasista juhlapyhinä. Jakson pituus silloinkin 80h, jos kuitenkin niihin sijoitettu pekkanen muodostuu ylityötunnit yhdellä pekkasella 72h jälkeen ja kahdella 64h jlkeen.