Kellä on kokemusta uros koiran kastoroinnista?. Muuttuuko luonne jne...Ja missä päin on suht.koht edullinen eläinlääkäri joka tekee kastorointeja
koiran kastorointi
Jared4ever
145631
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Hei.
Oma uroskoirani menetti munaskunsa melko vanhana,eikä sen luonteessa huomannut muutosta.Mutta olen seurannut tuttavien leikattuja uroksia ja tehnyt sellaisen huomion,että uroskoirat tulevat paljon aikaisempaa aremmiksi,kuin ennen leikkausta.Toisaalta,sehän onkin ihan ymmärrettävää,kun uroshormoonia ei enää muodostu
niin ei ole aihetta tapella,eikä yrittää narttua itselleen.
Ajattele,jos maailman miehet kastroitaisiin,niin maailmasta loppuisi SODAT.
Ja vielä,uros (myös narttu)alkaa lihoa jonkun ajan kuluttua,joten ruokaa pitää vähitellen vähentää tai siirtyä vähäkalorisempaan muonaan.
97 eur ja koiraan ei tullut mitään huomattavaa muutosta. Eikä mm. alkanut edes lihomaan kun oli niin aktiivinen koira liikkumaan. Pallit piti poistaa kun tuli eturauhasvaivoja vanhemmalla iällä. Ainakii 150 eur on ihan maksimi hinta täällä etelässä päin ja useimmilla paikoilla se on n. 100 eur. Narttukoiran sterilointi maksaakin sitten 300-400 eur, mutta siinä onkin kyseessä paljon suurempi operaatio.
Meidän toinen uroksista on kastroitu tämän täytettyä 2v.Syynä kastrointiin oli alkanut uhittelu toisille uroskoirille murkkuiän tultua. Luonne pehmeni niinkin paljon..että alkoi vähän pelkäämään miespuolisia henkilöitä jostain kumman syystä. Muuten käytös tasapainoisempaa ja kuuliaisuus entisestäänkin parantunut. Ei karkaile ja ruokahalu valtavasti kasvanut..ennen nirsoili ruoan kanssa. Enää ei itketä naapurin narttujen perään = ).Että kaiken kaikkiaan hyvä ratkaisu. Toisen nuoremman uroskoiramme kastroimme piakkoin myös..koska on kivesvikainen ja karkailua ilmenee narttujen juoksuaikoihin.
Meillä maksoi kastrointi 62€ Pellossa. Yleensä kuulemma maksaa n.22kg koiran kastrointi 150-200€ täällä pohjois-suomessa päin.
ihan niin paljon maksa, siis isonkaan uroskoiran kastroiminen:-)) Nartullahan kastrointi tai siis sterilointi on isompi leikkaus, ja kalliimpi, mutta uroksen kastrointi ei todellakaan saata maksaa yli sadan euron, joka sekin on/ olisi yli tuplahinta markka-aikaan verrattuna. Jopa täällä Lapissa:-)) Noin 570 markkaa olen muistaakseni maksanut edellisestä nartun steriloinnista, ja uros on aina puolta halvempi vähintään.
Eikö muuten kannattaisi näissä hinta-asioissa ihan rohkeasti soittaa eläinlääkärin vastaanotolle, ettei tarvitse täällä kenenkään arvailla ja vanhoja muistella... Se puhelu maksaa tietty jonkun sentin, vaan poistaa paljon epätietoa. Samalla voipi varata ajan, tulee samaan hintaan:-))
Kyllä se tiinamuori maksaa kastrointi...soitappa huvikses..on kuule hinnat euron myötä nousseet..ikävä kyllä..Siellä Pellossa oli meidän mielestä edullinen..siksi käytiin siellä asti. Siltikin halvempi vaikka dieseliin vähän euroja menikin.
Lahdessa 10kg koiran kastrointi maksaa 170e,en tiedä sitten kuinka paljon maksaa siitä isomman koiran?Kallista on:(
muisti pelaa hyvin vie. Maksoin Tampereella 43kg koirasta 230e 6h sitten.
Tänään tehtiin meidän vauhtiveikolle kastraatio. Hurtalla on painoa 23,5 kg, "lysti" maksoi Pirkkalassa lääkkeineen 133€.
Karkkilass tämä operaatio maksoi 55 euroa ja Vihdissä 65 euroa...
Kallista siellä pohjoisessa!
Ja hintaan sisältyy vielä tikkienpoisto ja kipulääkkeeet.
Minkä painoinen koira sulla on? Mä lähden taatusti karkkilaan leikkauttamaan ku meilläpäin menee yli 200euroa! Itellä n.30kg ja räyhää uroksille herkästi. Tyttöjen lähelle ei pysty menemään ku yrittää aina nousta selkään oli juoksut tai ei...kamala hormonihyrrä ;)
Niin ja mikä vihdin, lasken bensakuluja =)
Missäpäin Karkkilaa tuollainen paikka on? Taikka Vihdissä? Tarkempia tietoja, osoitteita? :)
Karkkilan kaupungin eläinlääkäri,karkkilan eläinlääkäriasema ja vihdin kunnan eläinlääkäri.Karkkila on50km hesasta poriin päin ja Vihti 35km hesasta poriin päin.Soitelkaa ja kyselkää hinnat.2vuotta sitten oli ainakin halpaa verrattuina muihin paikkoihin...