Kennel

Heippa!
Osaako joku kertoa miten kennelnimen voi hankkia? Ainakin kasvattajan kursseja tulisi suorittaa? Onko omakohtaisia kokemuksia kennelin pyörittämisestä kuuluuko toiminta myöskin ALV:in piiriin? Haaveissa olisi tässä noin viiden vuoden sisällä perustaa jonkinnäköinen koira"yritys". Kaikki risut ja ruusut mitä vaan mieleen tulee niin kirjoittakaapa :)
1244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Vuoden alusta muuttuneet säännöt;kennelnimeä voi hakea kun on käynyt kasvattajakurssit.Ota yhteys oman alueesi kennelpiirin kennelneuvojaan ja kysy kursseista ja muista ohjeista.Verottajalta taas saat tietoa ALVsta ja muista veroista,yli 8600 menevä liikevaihto on arvolisäverollista oli kyseessä mikä toiminta tahansa,en oikein tiedä minkälaista yritystä ajattelet,mutta jos toiminta on laajamittaista,eikä harrastus,kannattaa ohjeeet kysyä verotoimistosta yrityksen rekisteröimiseen.Jos taas harrastustoiminnasta kysymys,verottajaa ei kiinnosta ihminen joka ns.teettää omalla koirallaan pennut tai kaksi.Jos todella haluaa ammattimaisesti kasvattaa koiria,ei taida lyödä leiville,kulut on isot.Ota huomioon että jalostusmateriaali(koirat) on ostettava,koirat täytyy ruokkia, rokottaa,siruttaa,tehdä rotukohtaiset terveystarkastukset(PEVISA),käyttää näyttelyissä,käyttää eläinlääkärissä(koiratkin sairastaa),pennut täytyy rekisteröidä(sekin maksaa),uroksen omistajalle täytyy maksaa(jos ei oma uros)jne.Kun ostat itsellesi pennun on siitä pelkkiä kuluja ennenkuin sen voi pennuttaa ja täytyy varautua siihen ettei se olekkaan jalostuskelpoinen,siis kun alat kasvattaa varaudu
menoihin.Ja vaikka toimintasi olisi harrastepohjaista ja pienimuotoista,kannattaa kaikki kuitit säilyttää verottajaa varten,joku laskutaidoton ymmärtämätön kateellinen naapuri tai työkaveri kyllä ilmoittaa puolestasi verottajalle että täällä sitä koirilla tienataan pimeästi.On hyvä olla kuitit tallella menoista sievästi kansiossa,jos joutuu antamaan verottajalle selvityksen.Siis mieti tarkkaan haluatko harrastella vai ammatin itsellesi,ota yhteys kennelliitton ja verottajaan eiköhän se siitä selvene.Ota myös rohkeasti yhteyttä johonkin lähialueesi kasvattajaan ja kysy neuvoja.Ei taida täällä Suomessa olla kovinkaan monta jotka aivan työkseen koiria kasvattavat,kovaa hommaa ja koiria täytyisi olla niin paljon että pääsisi edes jotenkuten tienesteille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nova Scotia kirjoitti:

Heippa!
Osaako joku kertoa miten kennelnimen voi hankkia? Ainakin kasvattajan kursseja tulisi suorittaa? Onko omakohtaisia kokemuksia kennelin pyörittämisestä kuuluuko toiminta myöskin ALV:in piiriin? Haaveissa olisi tässä noin viiden vuoden sisällä perustaa jonkinnäköinen koira"yritys". Kaikki risut ja ruusut mitä vaan mieleen tulee niin kirjoittakaapa :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu