Kiinnostais tietää mahtuuko Corolla Verson (5p) kontiin lastenvaunut? Diesel Verso kiikaris..
Corolla Verson tilat?
Tojotin
91751
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Corolla versoon 10 kaljakoria, esim. Zafiraan 13. Eli lastenvaunutkin pullistelee, jos suojapeitto on paikallaan.
Keskirivin penkkien asennosta, eli jos niitä siirtää hiukan eteenpäin taaimmaisesta asennosta, niin kyllä mahtuu. Zafiran kontti on Versoon verrattuna isompi keskirivin jalkatilan kustannuksella.
...jopa 11 kaljakoria (Tuulilasi).
C. Verso 400l / Touran 430l (Tekniikan maailna)
Zafirassa onkin sitten luokkansa tilavin tavaratila, mutta takapenkkejä ei voi käännellä jos keskirivillä on turvaistuin.
Paremmin lastenvaunut tai kaksi tenavaa takimmaiselle riville. Corollasta on onnistuttu tekemään ahtaan oloinen auto jonka monikäyttöisyydessäkin olisi parantamista - tosin tässä Ooppelia parempi.
"Zafirassa onkin sitten luokkansa tilavin tavaratila"
C4 Grand Picasso lienee luokkansa tilavin, Zafira tullee kakkosena.
Meillä on 7p diesel verso ja takapenkit käännettynä menee normaalit lastenvaunut heittämällä perälle kun penkit takaa lasketaan alas.
Meneekö vaunut/rattaat pitkittäin, siis 6-hengen asennossa tai niin että matkatavaratkin vielä viereen mahtuu? (Zafirassa ainakin mahtuu isopyöräiset vaunut pitkittäin vaikka keskirivi on aivan takimmaisessa asennossa)
ei mee pitkittäin, jos keskipenkit aivan taka-asnnossa. vaunujakin tietty on monen kokosia.
Meillä on 2004 farkkucorolla. Rattaat (Brio Race) mahtuvat juuri ja juuri pitkittäin ja verho päälle.
Vanujen kanssa homma oli tukalampaa. Niistäkin on tullut sittemmin vieläkin pienempään tilaan mahtuvia malleja.
Corolla Verso testattiin syksyllä ja Briot menivät huonommin tavaratilaan kuin nykyiseen. Tai meni ne sitten kun kun takapenkkejä siirsi eteen, mutta sitten ei ollut jakoa lastenistuimen kanssa takapenkille. Ja aikuisen olo tuli takana myös tukalaksi.
Tämä oli pienoinen yllätyskin meille. Versossa on myös tavaratilan suojaverho yllättävän alhaalla. Tavaratila on malliltaan meille ainakin epäkäytännöllinen.
Se oli yksi syy miksi auto jäi kauppaan.
Ja nykyisellä mallipolitiikalla uusissa ei oikein enään olekkaan vaihtoehtoja. No, katsotaan tuleeko lähiaikoina mitään uutta maailmalle...
Corolla farkun hintaluokassa parhaiten vaunutkin ovat mahtuneet Octavia farmariin. Sinne ne menivät "heittämällä" ja verho vielä päälle.