aamuisin ennen töihin lähtöänne? Vai jääkö se petaamatta koko päiväksi?
Petaatteko sänkynne
Sonja S.
201648
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
mutta melkoinen possu olen kyllä muutenkin, mitä siivoukseen tulee :(
Siis mitä onks tää nyt vaan töissä oleville tää kyssäri:D? Mut joo,80% kyllä.. paskan päivän sattuessa kaikki muukin jää sitten niin ja näin, samalla myös se petaaminen:D Oikeesti mitä vitun väliä?
olis olla petaamatta, koska jos lämmin sänky pedataan pölypunkit lisääntyy. Suositusten mukaan pitäs pedata vasta kotiin tullessa. Että näin. :)
Eikös tuo kuulu jo jokaisen ihmisen yleissivystykseen tietää tollanen, et tuskin sitä tarvii erikseen mainita täällä netissä varsinkaan tämmösellä palstalla:P (eiks nää siivouspalstat netissä erikseen, en oo tutustunu:)..mut tosin varmaan vähän vähempikin tuuletus riittää kun vaan se keskiverto 8 tunnnin työpäivä,vai:D
T:keni
Sängyn petaaminen on aamutouhuista viimeisin, sen pitää tosiaan antaa kuivua yön hikoilujen jäljiltä.
jäljiltä, kun paikat ei kovin kuivat ole yöllä olleet. Lakanatkin ovat saaneet siitä osansa. Antaa päivän verran petin siinä kuivahtaa....
..en oikeestaan ikinä myöskään vaikka joka aamu lähden töihin ma-pe,ja hyvin menee, -;)
viikonloppuna ei kannata petata, kun nukkuu puoliin päivii, ja otta päikkärit, sit onkin jo ilta,heh
pölypunkeille kyytiä...
... jäähtyä tarpeeksi sillä aikaa, kun tehdään muita aamutoimia ja syödään aamiaista :) Kuka nyt viime tipassa ennen töihin menoa sängystä nousee... ;(
Näinpä suosittelevat huonekalujen asiantuntijat. Ettei pedattaisi juuri näiden pölypunkkien vuoksi. Vielä parempi olisi jos voisi tuulettaa makuuhuonetta useamman tunnin. Talvella ehkä mahdotonta ja ainakin energian tuhlausta.
ja riippumatta mihin aikaan aamusta sieltä noustaan. Se on kotoa opittu tapa, jonka olen säilyttänyt, koska se vain tuntuu hyvältä ja pitää vuodevaatteet siistinä. Muru meillä on vähän semmoinen, että sänky on kuin pommin jäljiltä läpi päivän, jos yksin heräilee.
..ihan tuon pikkuneidin aamufiilareista, siitä että kuinka paljon mikäkin kiukuttaa ja kuinka paljon juuri sinä aamuna halutaan purnata vastaan pukemista, tukanlaittamista, hampaiden pesua tms. Ja tietysti jos siihen päälle lisää vielä oman huonon tuulen, huonosti nukutun yön tms. niin useinhan se petaamatta jää. :D Ja sitten saavat kissat nukkua lakanoissa suloisia uniaan koko päivän ja illalla koko sänky on karvoissa ja kuitenkin on niin väsynyt ettei jaksa niitä lakanoita vaihtaa ja sen takia sitten taas herää kello neljä yöllä hengenahdistukseen eikä saa nukuttua ja aamulla on taas väsynyt ja kiukkuinen. Hyvä on valmis.
Onneksi välillä on viikonloppuja! :)
Kuka sellaista ajatteleekaan!
eroa ikäluokkien välillä? Meilläkin kotona pedattiin, mutta eipä ole kaunis tapa minuun tarttunut.
Kyllä meilläkin kotona aina, mutta siihen se sitten jäi. Mutta ei surra sitä :D
ikinen päivä petaan. Mukavempi niin :) jos jää petaamatta niin menee päivä pilalle :D enkä edes oo mikään siivousintoilija! Mut jostain syystä se kovin häiritsee jos on peti petaamatta.
Rakkaani tuoksu on niin suloinen, etten halua siitä päästä eroon.
... muuta petaan. Aina.
jaahas
viimeks oon tainnu sänkyseni pedata armeijassa
oon vähän sellane huoleton tyyppi, etten jaksa:)
Oo siellä ollu, ethän?
Petaan. Ehdottomasti. Kyllä pitää siistiä olla. Jos en kerkeä, niin petaan heti töiden jälkeen. Mutta ehdottomasti aamulla, jos vain kerkeää (ja joskus en raaski nostaa kissaa pois sieltä), ettei kotiin tullessa ensimmäinen ajatus ole, että voi ei, se sänkykin on petaamatta.