ETUPÄÄN KOLAHTELU

Eli kyseessä olisi Laguna 2.0 Break -98. Ihmetyksen aiheenani on etupäästä apukuskin puolelta kuuluva kolahtelu tien kuopissa ja epätasaisuuksissa (liekö renkaan seudulta). Kolahtelu kuuluu voimakkaimmin lähdettäessä liikkeelle (kun auto on seissyt pidempään, esim aamulla lähtiessä) ja vaimenee ajon aikana ja lopulta loppuu jo noin 10km ajon jälkeen. Samoin jos autolla ajaa vaikka viitisen kilometriä, antaa sen hetki olla paikallaan ja lähtee uudestaan liikkeelle, niin kolahtelua ei enää kuulu. Lisäksi kolahtelu kuuluu vain kun pyörissä on veto päällä. Itse ajollisesti auto käyttäytyy ihan normaalisti, kuin missään mitään vikaa ei olisi.
Itse olen renkaan seudulta yrittänyt vikaa etsiä, mutta mitään en ole löytänyt. Toki en ole kyllä asiantuntijakaan. Auto on hiljan katsastettu, eikä sielläkkään mitään vikaa löydetty.
Onko tälläinen ongelma kenellekkään tuttu? Mistä mahtaa johtua? Kiitos vastauksista etukäteen.

5

1699

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rellumies

      Iskunvaimentajien kääntölaakerit voisi helposti tarkistaa. Nosta auton keula ilmaan ja kääntele rattaita. Tarkastele kääntyykö jousi mukana ilman ongelmia. Jos kääntölaakerilla on "kilometrit täynnä", niin jousi kääntyy takerrelleen.
      Omassani viallinen kääntölaakeri aiheutti lievää keulapään kolahtelua.
      Tätä vikaa ei minunkaan tapauksessani katsastuksessa huomattu.

      • Juffe

        Sen kääntölaakerin paukkumisen kuulee on veto päällä tai ei, kun kääntelee rattia parkkihallissa ja auto etenee hivenen (siis ei auton seistessä). Se paukkuva osa ei ole kääntölaakeri vaan jousi, joka liikkuu laakeria vasten. Kuvauksen perusteella siitä ei olisi kyse. Auto puoltaa (satunnaisesti) kun kääntölaakeri jumittaa.

        Koiranluun kuluminen tekee kanssa pauketta. Se on helpompi vaihtaa kuin kääntölaakeri. Luun hinta 20..50e (riippuu laadusta ja paikasta). Kääntölaakeri on kalliimpi/työläämpi vaihtaa. Kannattaa vaihtaa iskarit samalla. Kääntölaakerit kannattaa vaihtaa aina iskarin vaihdon yhteydessä, niin pärjää yhdellä työllä & osat halpoja (20e).

        Jos sitten vetolaakereissa on vikaa, niin miten oireilee?


    • relluman

      Kääntö laakeri. Omassa lagunassa alkoi kolahtelulla sen jälkeen kun ajelin vuoden verran niin alkoi takerrella ajon aikana ja puoltaa milloin oikealle milloin vasemmalle. Vaihdoin molemmat, maksoivat merkkiliikkeessä 36e kappale. Koiranluut kolahtelevat vain hyvin epätasaisilla alustoilla ajaessa, mutta eivät ohjauspyörää käänneltäessä. samalla kuitenkin kantsii vaihtaa koiranluut kun laakeritkin vaihtaa, ajettavuus tulee tuntuvasti paremmaksi.

      • lagu-96

        Mulla sen kolinan aiheutti kulunut moottorin hydraulinen tukikumi apukuskin puolella. Oli niin kallis vaihtaa että annoin kolista vaan.


      • tnt

        Ite kans tuskaillu alakerran kans jo pitkään->kolahtelee, puoltaa, heiluu ym ym. Vaihdettu palloniveliä, ohjausniveliä, kumipuslat. Tota kääntölaakeria en oo ikinä tullu aatelleex, jospa siinä mullekin löytys ongelma. On nimittäin veemäinen ajaa talvisin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      149
      4503
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      75
      3462
    3. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2453
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      34
      2371
    5. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      236
      1707
    6. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      26
      1356
    7. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      235
      1283
    8. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      171
      1221
    9. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      69
      1146
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      63
      897
    Aihe