Olen aikonut laittaa kiukaan, padan ja takan taakse palosuojalevyn. Miten niistä saa siistin? Voiko levyn esim. päällystää kaakelilla? Millä limata, että kestää kuumuutta? Miten kannattaa kiinnittää? Miten reunat saa huoliteltua?
Kiukaan ja takan palosuoja
27
26361
Vastaukset
- on siisti
kuin pieni sika sellaisenaan! Ja niitä saa valmiina pakettinakin.
Paras olisi muurattu rakenne! Laatat kestää jos kestää laattalaastilla.- Kunhan pohdin
Levyjä tulee olla kaksi kerrosta. Taakse ja väliin putkesta sahatut holkit, joiden läpi kiinnitysruuvit kierretään. Ruuvin kannan alle kannattaa panna siisti aluslevy, ettei levy murru. Ne ovat aika haperoa ainetta. helpoin on käyttää kuusiokantaruuveja.
- No-5
Kunhan pohdin kirjoitti:
Levyjä tulee olla kaksi kerrosta. Taakse ja väliin putkesta sahatut holkit, joiden läpi kiinnitysruuvit kierretään. Ruuvin kannan alle kannattaa panna siisti aluslevy, ettei levy murru. Ne ovat aika haperoa ainetta. helpoin on käyttää kuusiokantaruuveja.
Paljonkos palosuojalevyn ja seinän välinen
ilmatila pitää olla. Onko tuuma ok? - .,.,.,.,
No-5 kirjoitti:
Paljonkos palosuojalevyn ja seinän välinen
ilmatila pitää olla. Onko tuuma ok?vähintään 3cm
- .,.,.,.,.,
.,.,.,., kirjoitti:
vähintään 3cm
1 kertasesta levystä 25cm kiukaaseen 2 kertasesta 12.5cm. Lue palomääräykset.
- P.Eikko
Tein juuri tuon virheen. Kaakeloin palosuojalevyn erittäin huolellisesti ja olin tyytyväinen lopputulokseen. Aikanaan lämmitin saunan ensimmäisen kerran ja vetäydyin viereiseen pukuhuoneeseen yöpuulle - heräten aamuyöllä siihen että melkein puolet laatoista tuli helisten kerralla alas. Voi sitä säikähdystä ja sotkua. Juu ei muuten mutta rakennuslupatarkastaja oli tulossa samana päivänä tekemään lopputarkastusta, ja en millään ehtinyt vaihtaa levyä siistiksi... Oli pakko laittaa toinen levy päälle, ja tyytyä sen tylsän harmaaseen pintaan.
- kaakeloida..
valitse levyksi Luja levy ja kaakeloi se laatoilla, mutta ne kaakelit on kiinitettävä laatta liimalla jota myydään rautakaupoissa. Kiinitys ei pysy sementti pohjaisella laastilla.
Itsellä on hirsimökin kaminan tausta täten tehty ja pysynyt ongelmitta noin 10 vuotta.
- 1+13
Voiko tällaisen kiukaan palosuojalevyn maalata?
- tt799
Voi tietysti. Mutta palonkestävällä maalilla.
- Ei sellaista ole
tt799 kirjoitti:
Voi tietysti. Mutta palonkestävällä maalilla.
No kerropa mistä saa palonkestävää maalia.
- 1415
Ei sellaista ole kirjoitti:
No kerropa mistä saa palonkestävää maalia.
Kyllä sitä maalikaupasta saa ostaa.
- .,.,.,.,.,
Käryää lämmetessä.
- Ihmettelen, että
tt799 kirjoitti:
Voi tietysti. Mutta palonkestävällä maalilla.
mikähän maali kestää riittävästi kuumutta eikä käryä?
- 8819
Ihmettelen, että kirjoitti:
mikähän maali kestää riittävästi kuumutta eikä käryä?
Googletappa Lämpömaali niin jo rupee tulemaan tuloksia, löytyy ainakin 800 c asteeseen saakka.
- matti 1
Ihmettelen, että kirjoitti:
mikähän maali kestää riittävästi kuumutta eikä käryä?
Purkin spray lukee 600 astetta celsiusta-
- Anonyymi
.,.,.,.,., kirjoitti:
Käryää lämmetessä.
Käryää pari ekaa kertaa lämmittäessä, sitten ok.
- 1414
Eiköhän kaikkein siistimmän saa kun tekee rosterilevystä, pysyy siistinä isältä pojalle.
- Kiviseinännäkönen
Kiinnittäkää sellainen kiviseinäjäljitelmä siihen palonsuojalevyyn. Sen saa koottua sellaisista jotain puoli metriä x 20 cm paloista ja käsittääkseni voi myös kiinnittää vähän samanlaisilla metallikiinnikkeillä/ruuveilla kuin panelit ja jalkalistatkin nykyään. Eli kyllä pysyvät siinä levyssä kunhan vain levy pysyy kiinni seinässä.
- hgjkyt
Kiviseinännäkönen kirjoitti:
Kiinnittäkää sellainen kiviseinäjäljitelmä siihen palonsuojalevyyn. Sen saa koottua sellaisista jotain puoli metriä x 20 cm paloista ja käsittääkseni voi myös kiinnittää vähän samanlaisilla metallikiinnikkeillä/ruuveilla kuin panelit ja jalkalistatkin nykyään. Eli kyllä pysyvät siinä levyssä kunhan vain levy pysyy kiinni seinässä.
Eli laittakaa palonsuoja ja liimtkaa siihen palavaa materiaalia
- remontissa
Mistähän löytäisi seinään kiinnitettävän suojan kiukaan ja lauteiden väliin?
- kuolen nauruun
että joku voi olla saamaton tyyppi....
- Rike
Harvialla on valmiita elementtejä, just katoin niiden nettisivuilta (palosuoja).
- vinksin vonksin
Miten päin kiukaan kivet ladotaan ja aloitetaanko niiden latominen ylhäältä päin, siis päällimmäiset ensimmäiseksi, vai miten ?
- rouskisrouskis
No tämähän on maantiedettä puhtaimmillaan. Tällä puolella maapalloa aloita aina pohjalta kivien kasaaminen...
- Ladontaja.
Kivet ladotaan ehdottomasti ensin.
Vasta sitten kiuas paikalleen niin tulos on täydellinen.
Hyvin ladottu kivi keko ei vaadi savupiippuakaan :D
- sarkasmivaroitus
Aloittaja on jo viisi vuotta rakentanut palonsuojausta. Tuleekohan siitä valmista...
- osta valmis
Tälläisiä valmisjuttuja on kans saatavilla monelaisia ja sanon kokemuksen syvällä rintaäänellä, että ne voittaa isännän tekemät rimpulat niin kauneudellaan kuin käytännöllisyydelläänkin mennen tullen.
http://www.jalotakka.fi/fi/kiukaan-suojaseinat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 852768
En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O492668Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on782354- 231901
Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais2201828Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn681680Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!
Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti201491Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok921489Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221480Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var121450