Asuntojen hintatilastoissa ei ilmeisesti lainkaan eritellä myytyjen asuntojen rakennusvuotta? Vuonna 1970 rakennettu julkisivultaan rapistunut putkiremonttimörskä elementtitalossa taitaa olla samalla viivalla kuin vuonna 2005 valmistunut erinomaisessa kunnossa oleva talo, jonka omistaja myy hyvälle maksumiehelle pitovaikeuksien vuoksi.
Viime aikoina on kovin paljon näkynyt kaupan 2000-luvulla rakennettuja uudehkoja taloja ja väitän vakavalla naamalla, että em. seikka nostaa rajusti myyntihintojen keskiarvoa.
Viime aikoina on kovin paljon näkynyt kaupan 2000-luvulla rakennettuja uudehkoja taloja ja väitän vakavalla naamalla, että em. seikka nostaa rajusti myyntihintojen keskiarvoa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
keskimääräisiin hintoihin sekin.
Toisaalta se sitten vähentää "kuplakertoimen" määrääkin.
Osa asunnon hinnannoususta seuraa siitä, että asuntojen laatu paranee.
Osa taas johtuu siitä, että väestön tulot paranevat.
Nimellishinnat tietenkin nousevat melkein aina enemmän kuin elinkustannusindeksiin sidottut reaalihinnat.
Tilastokeskuksen tilastot saattavat olla harhaisia. Asuntojen rakennusvuosi on merkittävä tekijä.
Lisäksi: minkä verran ostajien tyyppi on muuttunut? Ketkä ostavat asuntoja? Onko eroa vuosiin 2004-2005?
Vain välittäjät tietävät.. eivätkä kerro
Noiden 70-luvun betonimörskien osalta julkisivu- ym. remppojen kustannukset lisätään suoraan myyntihintaan, mikä näkyy tilastoissa hinnannousuna.