kylillä ollessa kuulee kaikenlaista esim.yhdestä suomussalmen projetista on kuulunut paljon puhetta...kuulostaa "työntekijöistä" osa kulkevan miten ja missä kunnossa sattuu.Eikö projektin rahoittajat ja työkkäri muka oo kuullu?Se on vale..eri asia miten reagoidaan totuuksiin.Ois kyllä aihetta puuttua...!
PROJEKTIT
paljon kuullut
6656
0Äänestä
Vastaukset 6
Vanhimmat
työkkärissä,,
syrjäytyneiden ja pitkäaikaisten työpaikkaa,niin kyllä ne on niilläkin joku paikka olla,ettei tipahda kokonaan yhteiskunnan ulkopuolelle.
Ahistaako sinua jokin tässä asiassa? Se on tässä sivistyneessä, demokraattisessa yhtetikunnassa tärkeää että kaikki sen jäsenet otetaan huomioon ja pidetään jollakintavalla mukana yhteiskunnan toiminnoissa. Se on tosiasia että meitä on moneen junaan ja jotkut jää vielä asemalle. Muta hekin ovat ihmisiä. Sivistyneesä yhteiskunnassa pidetään huoli myös kaikkein heikoimmista yksilöistä.
Anna Ihmisten tehdä työnsä,tee sinä omasi!
tottakai on hyvä et syrjäytyneille,ongelmaisille yms.on tarjolla joku työpaikka,mutta tarkoitin lähinnä sitä,et eikö heitä koske samat säännöt ja työehdot kuin ns."normaaleissa" työpaikoissa eli KULJETAAN TÖISSÄ SELVÄNÄ JA TYÖAIKOJA NOUDATTAEN...?Ei siltä näytä ku kylillä näkee näitä työn raskaan raatajia jo aamupäivästä,puhumattakaan missä kunnossa jo ovat.Enkä toki tarkoita että kaikki projektissa olevat harrastavat sitä.
Ei todellakaan voi vaatia samaa. Et sinä emmekä me muutkaan voida tietää syitä joiden takia nämä ihmiset ovat ajautuneet siihen jamaan missä ovat. Syyt voivat olla monet. He ovat käyneet pohjalla ja ovat nyt näiden projektien avulla löytämässä valoa lämäänsä. Opettelevat normaalia elämää. Ei todellakaan voi heti vaatia samaa kuin muilta. Vähän enemmän suvaitsevuutta sinulta voisin vaatia.