Hei vaan kaikki kokeneemmat Thaimaan matkailijat! Olemme lähdössä perheemme kanssa joulukuussa Aurinkomatkojen lomalle: 4 päivää Bangkok ja 2 viikkoa Koh Samui. Meillä on mukana 2-vuotias tyttömme ja haluaisinkin kysyä että miten hyvin paikka sopii lapsille? Asumme First Bungalow Beach hotellissa Samuilla ja toivottavasti toiveemme toteutuu ja saamme loman ajaksi käyttöön bungalowin! Onko muilla lapsiperheillä kokemusta samasta hotellista? Toivon asiallisia vastauksia! KIITOS JO ETUKÄTEEN!
Koh Samui joulukuu 2007
Santsi3
31529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
pentu kotiiiiiiiiiiiiin!!!!!!!!!!!1
Heippa !
Olet saanut todella ikävää palautetta matkustaessasi Thaimaahan 2- vuotiaan kanssa! Älä välitä moisesta melskaamisesta.Ensinnäkin thaimaalaiset palvovat lapsia, sen tulet huomaamaan. Ette ole ainoa perhe todellakaan, ketkä sinne matkustavat.Olen ollut mukana päivän kestävällä sukellus/snorklausreissulla, jossa kolme nuorta suomalaisperhettä. Olivat tutustuneet lentokoneessa. Nyt sukeltelivat vuorotellen. Lapset söivät, joivat ja leikkivät. nukahtivat lopuksi penkkien alle yhtä aikaa! Ei mitään hätää, kunhan muistaa nesteen riitävyyden ja aurinkosuojat ! Esim.voit lukea Krabin sivuilta "Lento 1-vuotiaan kanssa...", sielläkin puolesta ja vastaan. Lentoemot huolehtivat lapsista, kuin ykkösluokan matkustajista. Aurinkomatkoilla ainakin käytäntö, että lapset saavat ruuan ensin. Senjälkeen vanhemmat voi aterioida rauhassa. Samuista en valitettavasti voi henkilökohtaisesti sanoa mitään, tosin siellä käyneet sukulaiset ja ystävät ovat tykänneet. Reippaasti matkaan, älä välitä ilkeydestä...se on näillä palstoilla valitettavasti jokapäiväistä.Ihanaa loman odottelua:)
morjens
first house ja first bungalow sopii mainiosti lapsiperheille.
iso uima allas alue jossa erillinen lapsi allas missa voi uiskennella 2 vuotiaan kanssa,bungalowit rannaalla pienia mutta ihan kivoja.
loytyy varjoa palmuista bungan terassille,itse ranta on chaweng noi,eli pikku chaweng suomeksi,ison chawengin ja pienemman erottaa pieni niemen karki.
hotelli alueella paljon takseja,lava autoja jolla paasee kulkemaan helposti,
monet kaupat ja ravintolat ovat kavelymatkan paassa,myos omani cocobanana food.
lapsirattailla vahan vaikea kulkea chawengilla koska katukaytavat noin metrin levyisia ja katukivetys korkea,20 cm.
toivottavasti tavataan samuilla
t, yki virkki
www.cocobananafood.freerum.com