Tämä indikoi aika hyvin tulevaa myös asuntojen hintakehitykselle. Kannattaa kiinnittää huomioita aikaisempiin droppeihin Suomen asuntomarkkinoilla.
http://bp3.blogger.com/_pMscxxELHEg/RjIGVbpeaHI/AAAAAAAAAdM/DNZ_Wt6vhP8/s1600-h/Private Investment Recessions q107.jpg
http://bp3.blogger.com/_pMscxxELHEg/RjIGVbpeaHI/AAAAAAAAAdM/DNZ_Wt6vhP8/s1600-h/Private Investment Recessions q107.jpg
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eihän tuo indikoi mitenkään tulevaisuutta, vaan kertoo vain historiasta.
Totta, että historiasta kyse, mutta ennustanee trendiä.
ovat lähellä, vaikka sitä suurin osa ei haluakaan myöntää. Tosin en kyllä minäkään haluaisi. Teollisuuden ns tilauskirja on täynnä, mutta siitä huolimatta kasvu polkee miinusta jo toista kuukautta tämän vuoden puolella. Missä vika?
Rakennusala on tiukalla jo nyt. Rakennusmateriaalien hinnat ovat nuosseet muutamassa vuodessa kymmeniä prosentteja ja kaikkea ei ole mllään pystynyt siirtämään lopputuotteen hintaa ja samasta asiasta johtuen, ei ole voinut korottaa raksamiesten liksoja liiemmälti.
Korot ovat myös olleet tasaisesti nousussa ja loppua ei näy. Suomessa tosiaan tuotanto pikkuhiljaa sakkaa ja muun Euroopan veturi Saksa vasta alkaa nostaa päätään. Tämä tietää entistä kiivaampaa koron nousua ja siihen ei suomalaisen velanmaksajan raha riitä.
Toivottavasti olen väärässä.
kasvu ei polje miinusta vaan kasvun nousu on pysahtynyt. Talous siis kasvaa edelleen ,mutta ei nopeammin vaan samalla nopeudella kuin ennenkin.
lama on tulossa. Siitä ei kuitenkaan voi arvioida, onko tulossa pikalama, kuten 2002, vai megalama, kuten 1992. Ja se juuri olisi tärkeää tietää.
Jos lama on ohi ennen kuin ehtii sanoa kissa, niin mitä väliä sillä lamalla sitten on?