eli kun olisi tarkoitus tehdä led lamppu.
niin miten kannattaisi ledit kytkeäå sarjaan eli ihan vaan johdin jalkaan jnejne vai ihan tehdä piirilevy..ja miten kannattaisi tehdä tuo virransyöttö vissiin ihan 9v patterilla..
niin miten kannattaisi ledit kytkeäå sarjaan eli ihan vaan johdin jalkaan jnejne vai ihan tehdä piirilevy..ja miten kannattaisi tehdä tuo virransyöttö vissiin ihan 9v patterilla..
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ihan ensimmäiseksi yrität opiskella ja ymmärtää ledien perusominaisuudet.
Led on puolijohde, joka toimii zener-diodin tavoin, eli sillä on tietty kynnysjännite, jonka alapuolella led ei johda virtaa mainittavasti, eli ei myöskään valaise, ja sen yläpuolella johtaa virtaa liikaakin, eli hajoaa.
Siksi ledin virta pitää aina rajoittaa jollain tavalla. Jos ledin datalehdykässä kerrotaan sen kynnysjännitteeksi esim. 3 volttia ja kestävän 20 mA jatkuvaa virtaa, ja käytät 5 voltin jännitesyöttöä, pitää ledin kanssa sarjaan kytkeä virranrajoitusvastus. Syöttöjännite on siis 5V, ledin kynnysjännite 3V, ja haluttu virta 20 mA. Joten 5V jännitteestä pitää hukata 2V siinä sarjavastuksessa. Ohmin lain mukaan 2V/0,02A = 100 ohmia, joten laita sen kokoinen vastus sarjaan ledin kanssa.
Usein tarvii kytkeä useampia ledejä samaan virtalähteeseen. Silloin hommaan vaikuttaa se, halutaanko ledit kytkeä rinnakkain vai sarjaan, käytettävissä olevat jännitteet jne. Voisin jopa kertoa kaikesta tuohon liittyvästä ihan tarkastikin, mutta toisaalta miksi näkisin kaiken sen vaivan. Varsinkin kun kysymys ei sisällä läheskään kaikeka kunnoliseen vastaukseen tarvittavaa informatiota.
Ledien kynnysjännite vaihtelee noin 1,5 ja 4,0 voltin välillä, ja virtakesto noin 10 - 350 mA välillä. Jotkin teholedit kestävät jopa yli 350 mA virtoja. Teholedeillä virtakestoon ja polttoikään vaikuttaa myös se, kuinka hyvin hukkateho saadaan johdettua pois ledistä. Eli missä lämpötilassa led joutuu toimimaan.
Eli, asia on toisaalta hyvin yksinkertainen, ja toisaalta hyvin monimutkainen. Riippuu ihan siitä, miten hyvin olet perehtynyt kyseiseen tekniikkaan.
Eli yksinkertaisen ja yleispätevän vastauksen antaminen kysymykseesi on jokseenkin mahdotonta. Vaikka asiassa ei ole sinänsä mitään ihmeellistä ammattilaiselle tai asiasta muuten syvällisemmin jotain ymmärtävälle. Mutta yhtä hyvin voisit kysyä minkä tahansa muunkin kysymyksen, johon vastaaminen edellyttää perusteellista koulutusta ja asian ymmärtämistä.
Käy katsomassa LED-lamppua http://elektroniikkaabytane.blogspot.com. Toimii 1,5 voltin paristolla. Jos uskallat lähteä tekemään lamppua SMD-komponenteista, niin saat piirilevyn ja komponentit minulta ilman maksua. Tietysti tarvitsen osoitteesi lähetystä varten. Voisit käydä myös katselemassa "Bittisuutari"-sivuja.