peseminen

Pesin vähän aikaa sitten gerbbuni vedellä, laitoin varovasti vettä turkkiin ja sen jälkeen "kieputin" pyyhkeeseen: Teinkö siis oikein vai saako gerbbuja pestä ollenkaa????:)
9429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

gerbiilin saa pestä jos on menossa näyttelyyn tai mutten gerbun turkki on hirveän rasvainen..chinchilla hiekka on gerbiileiden pesu menetelmä.
pesithän kädenlämpöisellä vedellä?
ja kuivasit kunnolla?

Äänestä
  • Joo pesin kädenläpöisellä, ja kuivasin hyvin=))

    Äänestä

Gerbui EI SAA pestä vedel! Se on vaarallista!
Vaan kylpyhiekalla. Gerbut saa vaa ääritapauksis pestä vedel. Esim. jos niil on ripuli ja se on toos likane! Ei muute. Ja jos pesee.ne pitää kuivata TOSI hyvin. ÄLÄ ENÄÄ PESE! VAA KYLPYHIEKAL!

Äänestä
  • tottakai sen saa pestä jos turkki on rasvainen.
    et taida tietää gerbiileistä ihan yhtäpaljon kuin kysyjä. tiedän kyllä että saa pestä sillä olen kasvattaja.

    Äänestä

Gerbui EI SAA pestä vedel! Se on vaarallista!
Vaan kylpyhiekalla. Gerbut saa vaa ääritapauksis pestä vedel. Esim. jos niil on ripuli ja se on toos likane! Ei muute. Ja jos pesee.ne pitää kuivata TOSI hyvin. ÄLÄ ENÄÄ PESE! VAA KYLPYHIEKAL!

Äänestä
  • Ei millään pahalla mut ethän sä gerbuliini ees tiiä et oliko mun gerbbu likanen, nimittäin se oli ihan rasvanen vaikka hiekkaa on tarjolla =)

    Äänestä

gerbiiliä eisaa pestä mutta sille ivoi enää mitään sinun pitää ostaa gerbiilillesi kylpy hiekkaa missä se käy itse peseytymässä sen turkki pysyy sitten kiiltävänä ja puhtaan suosittelen ostamaan tai gerbiilisi saattaa olla muuten vähän ajan päästä todella vanhan näköinen :)

Äänestä

mutta ei siita mitaan tullu, koska ne gerbut pyristeli vastaan. Ja jos ne sai pestya, niin heti hakkiin paastyaan ne meni pyorimaan kusinurkkaansa...

Äänestä

Kai muistit että et kastellu gerbusi päätä? Päätä ei saa kastella!!! Jos kastelt on vaarana että sitä meni korviin tai nassuun!Silmätkin on tosi herkät ! Ite pesen gerbuni silloin jos se on tosi likanen tai meen näyttelyhin... Mutta kyllä niitä saa pestä ei se vakavaa oo muutakun jos meni päähän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gerbbuli kirjoitti:

Pesin vähän aikaa sitten gerbbuni vedellä, laitoin varovasti vettä turkkiin ja sen jälkeen "kieputin" pyyhkeeseen: Teinkö siis oikein vai saako gerbbuja pestä ollenkaa????:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu