halvimmat lennot Israeliin?

kurt-truk

Tarkoituksena olisi matkustaa Israeliin kesäkuussa tai aivan heinäkuun alussa. Olen opiskelija ja budjetti on aika tiukka. Majoituksen ja liikkumisen Israelissa saan hoidettua siellä asuvan sukulaisen avulla.

Kysynkin vinkkejä lentoihin. Aiemmin olen matkustanut perheen kanssa Toiviomatkojen lennoilla, mutta näyttävät olevan minun kukkarolleni hieman liian kalliita. (Olisi toki erittäin varma ja luotettava valinta.)

Netistä löysin mm. Seuraavia matkatoimistoja jotka järjestävät lentoja: Seat 24, Travel Partner, Travel Start, Super Saver. Näiden hinnat noin 400€. Jokaisella matkatoimistolla näyttää kuitenkin olevan monia lisämaksuja valittavana varmistukseksi. Kannattaako näitä lisämaksuja valita.

Vaihtoehtoja valtavasti, onko joku huomannut eroja lentoyhtioiden välillä tai matkatoimistojen. Itse olen huomannut vain sen että on halvempi ostaa menopaluu kuin erikseen meno ja paluu.

Tässä tuli paljon kysymyksiä. Kiitän vastauksista.

13

7390

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Shade

      Itse käytän lentolippujen hintojen vertailuun sivua www.vertaa.fi. Tuo mainitsemasi 400€ menopaluusta kuulostaa aika kohtuulliselta, suunnilleen samalla rahalla olen itse matkustanut Israeliin useana vuonna. Lippujen ostossa kannattaa vaan olla ajoissa liikkeellä, koska nousevat, mitä lähenpänä lähtöpäivä on.
      Olen aina ostanut lippuni netistä enkä koskaan ole ottanut toimistojen tarjoamia lisäpalveluita. Matkavakuutukseni korvaa sairastumisesen aiheuttamat peruutukset enkä ole kokenut tarpeelliseksi ottaa heidän tarjoamiaan muitakaan palveluita.
      Lentoyhtiöissä en juurikaan ole huomannut eroja. Halvimmat lennot olen saanut Malevilta ja tietty, jos on valmis pitkään vaihtoaikaan, niin se on usein huomioitu hinnassa.
      Mukavaa reisuua sulle! =)

    • kävin

      Israelissa. Liput seat24, Prahassa vaihto, mennessä odotusta 6 tuntia, tullessa vähemmän.
      Liput kenttäveroineen 342 euroa.
      Hinta vaihteli päivittäin ja kun toisen kerran oli yllämainittu, varasin. Nyt en ole seurannut hintoja.
      Onnellista matkaa!

      • Sakke S

    • Rachel1

      Air Balticilla on halpoja lentoja Israeliin. Tilasin kaks aikuista ja kaks lasta yhteishintaan kesäkuulle 1108 euroa.
      Voit laittaa haun esim. Töölön matkatoimiston tai super saverin kautta kyseiselle lentoyhtiölle. Koneen vaihtoaika on pieni n. kaksi tuntia ja lennot Riikan kautta.

    • Mimimi

      Itse olen aina varannut suoraan lentoyhtiöltä, kannattaa tsekata ainakin KLM:n, Malévin ja Austrian Airlinesin nettisivut. Perhettäni oli juuri käymässä Israelissa ja Malévilla oli edullisin hinta. Matkapäivät vaikuttavat hintaan hurjasti, eli kannattaa kokeilla erilaisia päivävaihtoehtoja.

      Menopaluu on _aina_ halvempi, yhdensuuntainen lippu voi olla jopa kalliimpi.

    • matkaa varatessa...

      Kiitos avusta. Olenkin etsiskellyt lentoja parikymmentä tuntia. Näyttää siltä, että varaan Malevilta. Inhottavaa tässä lentojen varaamisessa on, että yleensä näytetään vain veroton hinta. Malevilla lukee etusivulla: hinnat listattuna alla sisältävät kaikki verot ym. Todellisuudessa eivät sisälläkkään.

    • kurt-truk

      Kiitos avusta. Olenkin etsiskellyt lentoja parikymmentä tuntia. Näyttää siltä, että varaan Malevilta. Inhottavaa tässä lentojen varaamisessa on, että yleensä näytetään vain veroton hinta. Malevilla lukee etusivulla: hinnat listattuna alla sisältävät kaikki verot ym. Todellisuudessa eivät sisälläkkään.

      • Verottomia jne

        Ihan totta, harmillinen takapakki aina toi lisämaksu, mitä sivuilla ei kerrota ennenkuin varaa. Ainakin T-matkoilla kerrotaan aina kokonaishinta eikä tarvi ite etsiä pariakymmentä tuntia lentoja kun ne tekee sen työn.


      • Mimimi

        Kokonaishinnan saa näkyviin kun menee nettisivujen varaustoiminnossa ihan loppuun asti, siis luottokortien tietojen antoa lukuunottamatta. Lopullista varausta palvelu ei tee ennenkuin lippu on maksettu, joten vaaraa tyhjän maksamisesta ei ole vaikka niin pitkälle klikkaileekin.


    • sabra
    • vakikokävijä

      Ensi kerran kun matkustan Israeliin meinaan tehdä sen Huhtikuun alussa alkavalla lentoyhtiö Norweigen Air. Meno-palu Osloon on 79 euroa ja sieltä aika halpaa eteenpäin. Mene heidän sivuilleen ja katso. Suoria lentoja ei taida muut täältä lentää kui n Toiviomatkat ja hinta tuntuu olevan aina siinä 500 euron molemmin puolin vaikka ei käytä hotellia

      • vakiokävijä

        Lisätselvitys. Siis tuo 79 euroa on HKI-Oslo-HKI. Sorry lipsus. Katsoin juuri Baltic Airin hintaa esim maaliskuun lopusta huhtikuun loppuun niin Riikan kautta oli alle 300 ekee


      • SuruinenNyt
        vakiokävijä kirjoitti:

        Lisätselvitys. Siis tuo 79 euroa on HKI-Oslo-HKI. Sorry lipsus. Katsoin juuri Baltic Airin hintaa esim maaliskuun lopusta huhtikuun loppuun niin Riikan kautta oli alle 300 ekee

        http://www.expedia.com/
        saimme tuolta 307e lipun hinnaksi heinäkuussa.Finnairin lento Bukarestiin ja jatko El Alin koneella.Em hinta tuli tosin vain tietyille päiville.Muut hinnat n 400e esim Malev. Kannattaa kuitenkisn tsekata em sivustoa.Hinnat dollareina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      164
      2596
    2. 80
      1107
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      1007
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      986
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      78
      846
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      82
      694
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      101
      611
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      566
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      552
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      508
    Aihe