No niin, tehdäänpä selväksi, mitä X360:lle täytyisi ostaa saadakseen siitä edes suht-koht samanlaisen, kuin PS3 on ja mitä tämä kaikki tulisi maksamaan. Luonnollisestikkaan ei X360:lle ole kaikkia laitteita kuin PS3:ssa on.
- Xbox 360 Elite (sitten kun ilmestyy) 500€
- Play&Gharge-kit 20€
- WLAN-adapteri 74€
- Bluetooth-adapteri 24€
- HD-DVD-asema 186€
- Live Gold 60€/vuosi
Yhteensä: 864€
Tässä vaiheessa Xboxissa olisi vain kaksinkertainen kiintolevy ja kuulokkeet, mutta silti se olisi tehottomampi konsoli suhteessa PS3:een. Tietenkinhän Poksin mukana tulee kaikenlaista krääsää, jolla ei hirveästi ole edes väliä. Ja tietysihän Blu-ray on parempi formaatti kuin HD-DVD.
Lisälaitteita ja ohjelmia, joita ei voi ostaa, eikä muullakaan tavalla hankkia X360:een
- Näppäimistö
- Hiiri
- Nettiselain
- Liikkeentunnistus
- Linux
- Messenger
- Isompi kiintolevy
Joten väitättekö PS3:a ylikalliiksi? Miettikääpä uudelleen ;)
- Xbox 360 Elite (sitten kun ilmestyy) 500€
- Play&Gharge-kit 20€
- WLAN-adapteri 74€
- Bluetooth-adapteri 24€
- HD-DVD-asema 186€
- Live Gold 60€/vuosi
Yhteensä: 864€
Tässä vaiheessa Xboxissa olisi vain kaksinkertainen kiintolevy ja kuulokkeet, mutta silti se olisi tehottomampi konsoli suhteessa PS3:een. Tietenkinhän Poksin mukana tulee kaikenlaista krääsää, jolla ei hirveästi ole edes väliä. Ja tietysihän Blu-ray on parempi formaatti kuin HD-DVD.
Lisälaitteita ja ohjelmia, joita ei voi ostaa, eikä muullakaan tavalla hankkia X360:een
- Näppäimistö
- Hiiri
- Nettiselain
- Liikkeentunnistus
- Linux
- Messenger
- Isompi kiintolevy
Joten väitättekö PS3:a ylikalliiksi? Miettikääpä uudelleen ;)
Vastaukset 45
Vanhimmat
XBoxillapas on "three-red-lights" peli yksinoikeudella. Ja se tulee jokaisen konsolin mukana! Antaa käyttäjälle aivan uskomattamattomat sävärit, kun kolme punaista valoa räjäyttää tajunnan säännöllisen väliajoin!
olet nettiä selaillu niin eipä toi Floppikaan viaton ole.Paljon löytyy videopätkiä joissa Floppy yrittää tehdä selvää pelilevystä kun se ei oikein suostu purematta nielemään levyä;O
löytyy noita viallisia yksilöitä, XO:sta vain monikertainen määrä.
tekee pelikonsolissa näppäimistöllä?ym härpäkkeillä.X360:nen on pelikone eikä mikään tietsikan korvaaja.Ja pelikoneena se lyö flopin mennen tullen niin hinnassa kuin peleissäkin.Ja onhan noi ohjaimetkin 360:ssa aivan eri tasolla kun ps3:ssa.Vaikka kuinka tota miettii niin aivan sikakallis toi Flopeti 3:nen on se on tunnustettu jopa maailmalla mutta joillekkin pölypäille se ei tunnu uppoovan vaan keksitään kaikenlaisia verukkeita ettei tarttis tuntea itteään kusetetuksi idiootiksi kun osti moisen turhakkeen kiskurihinnalla;O
Eiköhän pelifirmat suuresti ratkaise miten konsolit pärjäävät. Sonyllä menee heikosti kun tuntuu että kaikki pelifirmat kaikkoavat. Ainakin monolith soft lähti sonyn pelien tekijänä. Kaikkihan ainakin tietävät kaitoksen ja final fantasyn luomukset. Nämä pelit näkee jatkossa nintendon leiristä. Joten eiköhän kannata ennemmin xbox360 laittaa vaikka maksaisikin tuplasti enemmän kuin ps3. En ainakin itse laittaisi koskaan peli konetta johon ei saa kunnon pelejä. Xbox360:lla on kuitenkin pelifirmat vankasti takana ja koneesta löytyy riittävästi potkua.
Yritätkö tuolla mussutuksellasi todistaa kenties jotakin? Miksi sitten PS3:n julkaisulista näyttää tältä: http://ps3.ign.com/index/release.html?
"Miksi sitten PS3:n julkaisulista näyttää tältä"
Koska lista sisältää Sonyn on-line huijarikaupasta ladattavat arcade/retrokökkö -minipelit, joita kukaan täysijärkinen ei voi vakavissaan rinnastaa "oikeisiin" pelijulkaisuihin - puhumattakaan Homen ja Eyecraten ymv. kaltaisisita kökkäleistä, jotka eivät ole edes pelejä.
Kun listalta karsii kaiken em. skeidan pois, niin kylläpä näyttää lohduttomalta
No tuoltahan se näyttää nytten mutta miltä se näyttää ajan saatossa kun monolith softikin jätti sonyn. Voi jäädä peli firmojen tuki heikoksi jos sony ei saa koneesta enemmän potkua irti. Eikä tuosta listasta hääppöisiä pelejä ole tulossa kuin vasta 2008 puolelle. Joten hyvä syy ostaa ps3 vasta 2008 puolella jolloin kunnon pelejä on tarjolla.
http://xbox360.ign.com/index/release.html?
saman verran pelejä tulossa kummallekki
itselläni konsolit kotona, mutta eipä voi kun ihmetellä milloin box tuo pelin joka pleikkaria rapeampi vastineena olisi?
Itselleni täysin samantekevää kuka johtaa konsolien "sodassa", minä vain pelaan....
Muistutettakoon taas kerran että 369 euron hintainen Xbox360 Premium sisältää kaiken HD-pelaamiseen tarvittavan, toisin kuin 700€ PS3, jonka mukana ei toimiteta edes HD-kaapelia. Myös värinäohjain sisältyy hintaan, eikä Sonylla ole edes tarjota sellaista.
Puhumattakaan siitä, että lähes tuplasti kalliimmasta hinnastaan huolimatta PS3 ei pärjää Xbox360:lle pelien visuaalisessa loistossa ja pelivalikoimakin on mitä on.
Ei siis ihme että PS3 on flopannut todella nolosti joka maailmankolkassa.
miten joku VÄRINÄ liittyy HD-pelaamiseen. Ja muutenkin viestisi oli täyttä skeidaa, joka alkaa olla teidän poksipojujen tunnuslause. Ei auta vaikka kuin teillä jauhaa siitä, että PS3 on tehokkaampi, ei mene kaaleen. En nyt jaksa edes alkaa sulle selittään tekniikasta mitään, tuskin siitä mitään tajuaisitkaan.
Etkö nyt oikeasti tajunnut topicin pointtia? XO on kalliimpi! Kalliimpi kalliimpi kalliimpi! Etkö jo tajua...? Lisäksi se on vielä alkeellinen, ei sillä voi edes surffata netissä. Pitäisi laskea XO:n hintaan mukaan myös tietokone, kun tarvitset kuitenkin sellaisen käydäksesi netissä.
kylläpä plekepojuja keljuttaa kun kahden vuoden odottelusta huolimatta PS3 floppasi sen sijaan että olisi "tehoillaan" mullistanut pelaamista millään tavalla. ei kannata kiukutella vaikkei Sony pystynytkään tarjoamaan pelaajille mitään sellaista mitä ei aiemmin olisi nähty.
sori nyt vaan pojat, tällä kertaa kävi niin konsolipelaamisen uusi sukupolvi alkoi Microsoftin johdolla marraskuussa 2005 ja Sony jäi nolosti rannalle ruikuttamaan flippedifloppediläjänsä kanssa :)
>Pitäisi laskea XO:n hintaan mukaan myös
>tietokone, kun tarvitset kuitenkin sellaisen
>käydäksesi netissä.
Älä naurata. Kuka käyttää konsolia surffaukseen? Konsoli on konsoli, ja tietokone on tietokone.
PS3 = jotain epämääräistä. Ei mitään kunnolla. Vähän tietokonetta ja vähän medialaitetta ja vähän konsolia vähän pelejä.
on vieläkin tyhmempiä kuin oon luullu;)Joo jokainenhan ostaa pelikoneen sen takia että sillä pitäs päästä nettiin voi perkele että voi ihminen olla IDIOOTTI;O
viestiä kirjottelen Flopeti 3:sen näppäimistöllä;O
viihdelaitteen ohella myös paras markkinoilla oleva konsoli, ja jolle on tulossa parhaat pelit. Revi siitä.
saatanan idioottimainen penikka.
Kuka helvetti jaksaa ostella tietokoneita ja uusia räkspokseja rikkimenneiden tilalle?
Se nyt vain on niin, ettei XO:lla voi surffata netissä, peleissä ei voi käyttää hiirtä eikä näppäimistöä, eikä varsinkaan bluetooth-sellaisia. Lisäksi siitä puuttuu WLAN, linux ja kaikki muut monipuolisuuden tekijät.
Kaiken huipuksi räkspoksille ei ole tulossa pelejä HD-DVD-asemalle, joten tämä kuuluisa paskaläjä vielä supistaa pelejä.
Eihän sinunlaisellasi "pelaajalla", krheliumillaöm, olisi sellaiseen varaa.
Totuus kuitenkin on että PS3-pelien tämän hetken ja lähitulevaisuuden parhaimmisto on ikivanhojen Xbox360-pelien käännöksiä.
Katsotaan sitten "ENSI VUONNA" jos vaikka Sony olisi vihdoin siihen mennessä saanut kauppojen hyllyille EDES YHDEN kelvollisen pelin.
on sun rinnalla fiksu;O
mun varallisuudenkin siitä sun FLOPPI3:sta;O On se vaan ihme kone;O IDIOOTTI oot joo;)
lipsahtaa herne nenukkiin;)No onhan toi FLOPETI3:nen monipuolinen toosa ku onhan siinä se GRILLIKIN;O ja joissain videopätkissä se on rouskuttanu pelilevyjä ku näkkileipää joten eiköhän siitä jonkinlainen murskainkin löydy;O ps:varo ettei verenpaine kohoa liikaa;O napsahtaa vielä ottalohkosta suoni ku noin hiillyt;O
Hmm... onkos isäsi potkinut sinua paljonkin päähän, kun vaikutat niin aivokuolleelta?
mitään sanottavaa, joten jäit jauhamaan tuollaista shittiä..?
on ilotulite ;) Katsotaankos videoita siitä ja mietitään sitten, kumpi se hajoileekaan enemmän, PS3 vai RÄXPOX?
Mahtava valoshow aina illan päätteeksi luvassa teille RÄXPOX-pojuille ;)
Olettepa te poksipojat suorastaan raivostuttavia. FLIPSIS FLOPSIS! Tuota sitä saa aina kuunnella. PS3:n "floppius" johtuu teistä tietämättömistä apinoista, jotka eivät osaisi edes tietokonetta kasata. Itse olen kasannut lähemmäs 20 tietokonetta, vaihdellut näyttiksiin jäähyjä ja ratkonut erinäisiä tietokoneisiin liittyviä ongelmia suhteellisen paljon, joten voisinpa väittää tietäväni tekniikasta enemmän kuin keskiverto poksipoika. Te XBox-fanipojat ette vain älyä, että kun konsolin hajoamisprosentti on lähemmäs 40%, on kyseessä läjä paskaa. Microsoft joutui kehittelemään XBox 360-konsolin huomattuaan, ettei XBox pärjännyt teknisesti tarpeeksi hyvin edes PS2:lle, joka tuli jo pari vuotta aikaisemmin. Microsoft siis kehitteli äkkiä uuden konsolin matkien lähes kaikki kopioitavat asiat PS2:sta, mutta onnettomuudekseen huomasi konsolinsa olevan paitsi teknisesti PS3:sta pahasti jäljessä, myös erittäin hajoileva. Tästä onkin tullut XBox 360:n armoton rautapäivitys- ja lisälaitekierre, jolle ei ole loppua näkyvissä.
Onneksi Microsoft onkin onnistunut höynäyttämään teitä hyväuskoisia kieroilla konsteillaan, mm. ilmoittamalla hajoamisprosentin olevan alle 5%. Viimeistään silloin sinäkin heräät unestasi, kun poksisi ensimmäisen kerran ottaa ja hajoaa.
Kiitos.
Copyright Sony Computer Entertaiment Inc. All rights reserved
löytys vaikka muille jakaa mutta noi sun vastaukset on niin "shittiä"ettei niitä viitti sen kummemmin kommentoida;O
siinä meni sulta eka verisuoni nupista;O Et sitte hillinny itteäs;O
Matti Nykäsiä oikein sikiää?Sehän luulis olevan tyhmälle sony naperollekkin selvää että XBoxin jälkeen tulee seuraava eli tässä tapauksessa se oli X360:nen.Ja X360 :sen jälkeen tulee taas uusi konsoli sukupolvi.Voi Matti kun toi tekniikka menee nykyään sellasta vauhtia eteenpäin ettei näemmä Nykäset kestä edes vauhdissa mukana;O ps:pikkusen uskallan epäillä että sun kasaamista(siis jos ylipäätään mitään olet koskaan kasannu)tietsikoista on tullu lähinnä leivänpaahtokoneita;O
"Itse olen kasannut lähemmäs 20 tietokonetta, vaihdellut näyttiksiin jäähyjä ja ratkonut erinäisiä tietokoneisiin liittyviä ongelmia suhteellisen paljon, joten voisinpa väittää tietäväni tekniikasta enemmän kuin keskiverto poksipoika"
20 tietokonetta? OOOH!! Nytpä meillä kävi tuuri kun tuollainen tekniikan laitteita "kasaileva" asiantuntija suvaitsee keskustella tällaisten tavallisten maallikoiden kanssa :)
asti? ;O
vaiheessa olevani Matti Nykänen...?
Hmm, saakohan tietokoneen osista kasattua leivänpaahdinta...? Ei?
Ja voi Sepposein kun Microsoftilla on vain tullut tavaksi tehdä noita päivityksiä ainakin se pari kappaletta yhden Sonyn konsolin elinaikana.
No sonyn varmaan pitää tehdä poikkeus varmaan tällä kertaa. Ja onhan tuosta uutisoitukin netissä paljon ps4 tulemisella ja todellisuudessa tuo on ps3 päivitetty versio. Elikkä bugi korjaus ja multimedia ominaisuuksiin on jotain pientä lisää.
Microsoft on alusta asti tarjonnut samaa perus-Xbox360:aa kahdella eri varusteluvaihtoehdolla, kunnes 18kk jälkeen lisäsi vaihtoehdon, joka tarjoaa HDMI:n ja 120 Gt kovalevyn
18 kk saldo:
- 0 Gt malli
- 20 Gt malli
- 120 Gt malli
Sony sen sijaan vain vajaan NELJÄN kuukauden sisällä julkaisusta päätti muuttaa PS3:n designia ja muutaman euron säästön vuoksi karsia peliyhteenyhteensopivuuden vaatimat piirit pois PS3:n emolevyltä.
4 kk saldo:
20 Gt malli (valmistus lopetettu)
20 Gt malli, PS2-piirit karsittu (valmistus lopetettu)
60 Gt malli
60 Gt malli, PS2-piirit karsittu
20Gt mallin elinkaarikin oli varsin lyhyt, vain n. 3 kk Sonyn kaavaileman n. 10 vuoden sijaan.
vaan myöskin näkyi mun Live kamerassa;O sori etten naurultani kerenny heti soittaa sulle ambulanssia;O
"Microsoft siis kehitteli äkkiä uuden konsolin matkien lähes kaikki kopioitavat asiat PS2:sta, mutta onnettomuudekseen huomasi konsolinsa olevan paitsi teknisesti PS3:sta pahasti jäljessä, myös erittäin hajoileva. Tästä onkin tullut XBox 360:n armoton rautapäivitys- ja lisälaitekierre, jolle ei ole loppua näkyvissä."
Beta kasetin piti aikoinaan tulla jäädäkseen ja lopulta VHS päihitti senkin.. C-kasetista piti tulla lopullinen taltiointiväline ja CD-levy korvasi sen.. ja nykyään sekä VHS nauhat sekä CD-levyt ovat hiljalleen väistymässä museoon.
Sony luottaa omaan Blue-Ray tekniikkaan joka todennäköisesti kilpailee HD-DVD formaatin kanssa nykyajan Beta-nauhan tittelistä. joten sinänsä fiksu veto käyttää XBox360 tavan DVD formaattia sillä tallennetekniikka yleistyy joka tarkoittaa hintojen tippumista jatkuvasti. hyvällä tuurilla DVD levyille tallennetut pelit halpenevat, kun vastaavaat Blue-Raylle pläntätyt pitävät hintansa tuotantokustannuksien takia.
Tekstissäsi asiavirheitä..
Onko PS3 messengeriä.. tuskin.
Tärinät PS3 ohjaimessa? Ei
Akun vaihto PS3 ohjaimessa? ?
Blu-ray parempi kuin HD-DVD? millä perusteella?
DVD x360:ssä nopeampi kuin PS3 Blu-ray = fakta
X360:
Messenger toukokuussa,
Näppäimistöt toimivat (usb)
Peliohjaimeen liitettävä näppäimistö toukokuussa,
120Gb kovalevy kesällä,
X360 premium 3 hyvää peliä 429€ Gigantissa live gold 60€ = 489€
messengeriä. Ja se on fakta. Esim. Ebuddy. Miksi et tiedä vaan tyydyt olettamaan?
Öh... kuka puhui niistä pilipalitärinöistäsi? Jos sellaisia kuitenkin mielit, on PS3:lle tulossa tärinöillä varustettu ohjain.
PS3:ssa ohjaimen akkua ei voi vaihtaa. Kun akku on vähissä, laitat vain johdon ohjaimeen kiinni PS3:sta ja akku latautuu. Kun akku ei enää toimi, saat uuden ohjaimen Sonylta tilalle. Akun elinikä on sellaiset 3-5 vuotta.
Opiskele tästä hieman Blu-rayn ja HD-DVD:n eroja: http://www.engadget.com/2005/09/19/blu-ray-vs-hd-dvd-state-of-the-s-union-s-division/
Kun DVD-levy pakataan täyteen (kuten jo joudutaankin tekemään) toimii DVD sisemmillä levyn osilla 8.2MBps nopeudella (vrt. 8MBps Blu-ray 2x).
Ai jaa, se kiintolevy tulee "sitten kesällä"? PS3:ssa taas toimivat mitkä tahansa sata-kiintolevyt. Esim. 500Gb-kovalevy.
Kyse oli siitä, mitä kaikkea tuolle sinun XO Elitelle täytyy ostaa saadakseen siitä hieman huonompi kuin PS3:sta. Ja tuo sinun "Premiumisi" on läjä paskaa, vielä huonompi kuin Elite.
Niinpä niin ebuddy.. ei messenger.
Onko liikkeentunnistus tärkeämpi tai enemmän hyödynnetty kuin tärinä?
Onko jossain mustaa valkoisella tuosta ohjaimen vaihdosta?
Kovalevy tulee kesällä, milloin tärinät sisältävä ohjain PS:lle?
Samoin itse oletat. Mahtanetko omistaa kumpaakaan laitetta. Ja jos, niin mihin käytät? Pelaamiseen?
Katsotko FullHD vai HDready laitteesta?
Täytyypä täällä olla kireenä.. mistäköhän johtuu.
Minulle on aivan sama, kun on hyviä pelejä. PS3 muuten löytyy tästäkin taloudesta. Tosin täytyy myöntää, että enemmän tulee pelattua X360:lla.
Ei muuten ole paskaa. Julkaisusta, eli 1,5 vuotta sitten pelannut loistavasti. Ja paljon pelattu onkin, verrattuna tuohon vieressä seisovaan PS3:seen.
Ehkä olen hölmö, kun pitää olla molemmat, ehkä en.
"Täytyypä täällä olla kireenä.. mistäköhän johtuu."
Sony-nuolijat ovat nihkeydestään huolimatta erittäin räjähdysherkkiä ja suuttuvat helposti totuuden kuullessaan.
Kyllä ajopelit kaipaavat tärinöitä kovastikin.
Ei tunnu F1 miltään, kun ajaa kanttareille.