Paljon maksaa lento new yorkiin helsingistä. Paljon on menopaluu. Onko sivuja joissa voi käydä katsomassa hintoja ja muuta matkustamiseen liittyvää???
Paljon maksaa
fgf
6658
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Helsinki-Mexico city menopaluu on n.500-1000euroa
riippuu ajankohdasta, muistaakseni New Yorkiin oli sama, vaikka onkin lähempänä.
Riippuu koska olet menossa ja millä lentoyhtiöllä? Kesäkuun asti ehkä menet vielä halvimmilla hinnoilla n. 370- 400 (ei finnair). Halvimmat yhtiöt on yleensä air france, klm jne, ne lentää helsingistä jonkun toisen euroopan kaupungin kautta. Heinä- elokuu on kalliimpaa aikaa n. 500 ja siit ylöspäin. N.Y on hieno kaupunki!
Se, joka maksaa lennoista NYC:iin 500-1000 euroa, voi tehdä sen mikäli rahaa on, mutta itse suosittelisin seuraavaa:
1. varaamaan mahdolliselle lähdölle/paluulle 5-10pvä. Tarkoitan sitä, ettei tee päätöstä tyyliin "lähden 5.päivä ja tulen 15.päivä." Mielummin vaikka, että "teen 4-7pvän reissun viikkojen 17-20 aikana.
2. selaamaan netistä halpoja lentoja kuten kilroylta, ebookersilta, yms. sekä lehdistä, esim. Helsingin Sanomista mikäli mahdollista
3. olla luottamatta liikaa Finnairiin. Tulee joillekin omille tutuilleni nimittäin melkoisesti kalliimmaksi lentää "vain kotimaisella"
Eipä tule heti muuta mieleen eli eiköhän noilla alkuun =)
Nyt huhti-toukokuun välissä paha kysyä hintoja koska lentoyhtiöt päivittää lentotarjoukset kesäkaudelle joka yleensä tietää ettei lennot ainakaan halpene talvitarjouksista.
KLM hinnoittelee ensimmäisenä pääsiäisen jälkeen.
puh 0203-556556 -saa joskus edullisesti.
Miinusta maksullinen 90cent puhelin palvelu mutta
kannattaa maksaa jos saa halvan tarjouksen.
SAS- 020 58 56000 -joskus halpaa tarjousta
Finnair- 0203 140 140 -mahdoton päästä läpi varaudu puolen tunnin odotukseen.
Ei tarvitse Finskin ihmetellä miksi vähenee matkustajat kun vähän tukala puhelinpalvelu.
Air France- 09-8568 0550 ainoastaan listahinnat antaa tarjouslennot matkatoimistoille samoin on British Airways joihin ei kannata yleensä soittaa.
http://www.kilroytravels.fi/ edullista mutta vain opiskelijoille.
http://www.ebookers.fi sama firma kuin kilroy mutta kaikille joskus hyviä tarjouksia.
09-549 00100 -matkapörssi- asiallinen ja joskus hyviä tarjouksia eri lentoyhtiöiltä
09-251 1300 -my travel joskus jotain edullista.
09-680 3180 -intia-keskus- joskus halpoja jenkkilentoja myy myös yhdensuunnan lippuja.
www.expedia.com
meno-paluu liput ovat halvemmat kuin yhdensuuntainen lippu. eli vaikka matkustaisit vain yhteen suuntaan, kannattaa hankkia meno-paluu.
saitti, josta löytyy sen hetken edullisimmat lennot mistä tahansa kohteesta mihin tahansa kohteeseen. http://www.sidestep.com/