Kertokaa jotain, mitä teiltä on kysytty lähihoitajan työhaastattelussa? Nimenomaan erityisesti liittyen "lähihoitajuuteen"?! Tarkoitan, että ne vakiot yleiset nyt tiedän, eli missä olet hyvä/huono, kerro itsestäsi yms.
Kiitoksia jo etukäteen vastaajille. Hyvää kevään alkua!
Kiitoksia jo etukäteen vastaajille. Hyvää kevään alkua!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Omassa ainoassa työhaastattelussani(josta aukesi myös vakanssi), ei kysytty mitään "lähihoitajuuteen" liittyviä kysymyksiä. Lähinnä juuri millainen olen ihmisenä, kuinka haluaisin kehittää työtäni, mitkä ovat itsessäni kehitettäviä asioita, millainen olen työkaverina, mikä työssä on tärkeintä, miksi juuri minut pitäisi valita ym. Ja muista rohkeasti kehua itseäsi, mutta myös kertoa niitä kehitettäviä alueita! Vaikka yleensä suomalaiset ovat niin nöyrää porukkaa, mutta työhaastattelussa tämä pitää unohtaa ja tuoda esille omia hyviä puolia työntekijänä.
kiinnostunut siitä miten työntekijä kehittää itseään ammatillisesti ja työyhteisöään. Mikä on juuri sen työpisteen tärekeimmät hoitotyön periaatteet, jotka ohjaavat työtä. Minkälainen työntekijä on mielestään työyhteisön jäsenenä ja miten selvittää ongelmatilanteet. Miten työntekijä itse huolehtii työssäjaksamisesta. Mistä on tehnyt lopputyönsä ja miksi. Miksi haluaisi juuri siihen työpaikkaan ja mitä jos ei sitä paikkaa saa? Haluaisin nähdä paperit.
Mitä mieltä itse olet näistä asioista?
..Miten tollaseen kysymykseen voi sit vastata? "miten kehittää itteensä ammatillisesti ja työyhtetisöä??"
Jos multa kysyttäs tollasta niin en osais ees vastata, tyhmä ehkä olen... mut siis miten niin pitäs kehittyä, kun tässä just valmistun lähäriksi ja töitä varmaan tarjotaan mut sormi menee suuhun tollasissa kysymyksissä :/