Jos toinen vanhempi haluaa muuttaa ulkomaille lasten kanssa ja toinen vanhempi suostuu. Muuttava vanhempi tarvitsee kuulema paperin siitä että toinen vanhempi suostuu.
Mitä siihen tarvitsee kirjoittaa?
Elatussopimuksen tekijä sanoi että he eivät sitä lappua mihinkään tarvitse, mutta muuttavalla vanhemmalla on lappu hyvä olla mukana.
Entäs jos toinen vanhempi ei suostuisikaan, kuinka sitten. Voiko lähtevä vanhempi sanoa sitten että ota sinä lapset niin minä lähden sitten yksin. Ja jos suomeen jäävä vanhempi ei kuitenkaan halua lapsia itselleen.
Kokemuksia!
Mitä siihen tarvitsee kirjoittaa?
Elatussopimuksen tekijä sanoi että he eivät sitä lappua mihinkään tarvitse, mutta muuttavalla vanhemmalla on lappu hyvä olla mukana.
Entäs jos toinen vanhempi ei suostuisikaan, kuinka sitten. Voiko lähtevä vanhempi sanoa sitten että ota sinä lapset niin minä lähden sitten yksin. Ja jos suomeen jäävä vanhempi ei kuitenkaan halua lapsia itselleen.
Kokemuksia!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pitää varmaan olla ainakin pätevä syy muuttaa. Meillä ainakin oli ensimmäisessä sopimuksessa sellainen pykälä, että jos toinen muuttaa kauemmas kuin 150km tehdään uusi tapaamissopimus. Jos toinen ei halua lapsia itselleen vaikka se mahdollisuus hänelle tarjotaan on aika kumma jos ottaa kovasti kantaa muuttoon.
ainkain tapaamisiin, niiden aikoihin ja kuluihin.
Eli tapaamissoppari on hyvä kirjoittaa uusiksi sekä tietty maininta lapsen asumisesta tuon yhteisen päätöksen mukaan. Ei liene ongelma jos kerran molemmat samaa mieltä.
Tuo paperi voi olla tarpeen jossain maissa - eihän siitä ainakaan mitään haittaa ole. Jos toinen vanhempi ei suostu hän voi peruuttaa passin/hakea lähihuoltajuutta jolloin oikeus sitten ratkaisee mikä olisi lapsen edun mukaista.
ja meni sossun luo kertoilemaan että yritän kaapata lapsen ulokomaille! (olin kylläö pyytänyt häntäkin mukaan muttei halunnut) eli meillä on nyt huostaatotettu laposi lastenkodissa , mies ei halua häntä mutta sossu vaan yrittääpakottaa että ottaisi edes viikonlopiuiksi luokseeen, mies nukkuu autossa makuuopussissa eikä haluaisi ottaalasta, mulle onmäärätty kahden viikon välein valvotut taopaamiset ,tunti korkeintaan, paikallisvartija paikalla niin etten varmalla kaappaa...tämä ei ole provo vaan tosi tarinamme.Espoon sosialitoimi oli asialla.
Tarviiko molemmilta vanhemmilta yhteishuoltajuudessa luvan lasten ja äidin muutossa koti maan sisällä, siis vain eri paikkakunnalla? On kuulunut sellaistakin että lupa tarvitaan myös toiselta vanhemmalta yhteishuoltajuudessa.
tarvitaan molempien vanhempien lupa myös muutossa kuten kaikissa muissakin lasta koskevissa asioissa.
mitään lupia. Ainoastaan jos muutto olennaisesti muuttaatapaamismahdollisuuksia on tehtävä uusi sopimus. Etävanhempi ei voi päättää lapsen asuinpaikkaa muuten kuin yleisesti niin, että on suostunut lapsen asuvan toisen vanhemman luona. Olisihan se vähän hankalaa jos exältä pitäisi kysellä lupia asunnon vaihtoon. Ulkomaille muutto on kuitenkin niin iso juttu, että se vaatii paljon sopimisia ja keskustelua. Siinä esimerkiksi muuttuvat koulutusmahdollisuudet ja kouluolot ratkaisevasti ym. joihin osalla yhteishuoltajista on oikeus puuttua. Ja jos isällä on jotain haluja tavata lastaan on tehtävä uudet sopimukset. Se voi tarkoittaa kuukauden SUomessa isän luona oloa ja se ei välttämättä ole ongelmatonta.
miksi äidi haluaa yksinhuoltajuutta. Säälittää ajatella että lapsi on lastenkodissa eikä mies sitten edes viitsi tavata lasta, vaikka hänen tulevaisuutensa viksusti torpedoi. Mutta hei, mies on isä isolla iillä.