Minulla on Toyota Yaris 1.0 2000 vuodelta. Auto on muuten toiminut aivan loistavasti, ja juuri passeli tarpeilleni, mutta äänet ovat todella kovat. Etenkin 60-80 nopeuksissa äänet ovat aika huimat. Renkaat ovat varmasti hyvät. Jotkut sanovat että se on pikkuautojen vika tms, ja jotkut taas ovat aivan varmoja että ääni ei ole normaali.. Sitä on tietysti täällä vähän vaikea sanoa mistä äänet johtuu, mutta onko muilla ollut samanlaisia ääniongelmia Yariksen kanssa?
rengasäänetkö?
12
1945
Vastaukset
- E39 M Sport
...tuollaista ja olihan siinä KARMEA meteli, mutta pahin se oli moottoritievauhdissa. Pyöränlaakerit vois tietysti olla vikana, kuten myös renkaat.
- Saapasjalkasippaja
kuuluu rengasäänet tosi kovana pikkuautoksikin.Tietenkin massaus,renkaiden merkki ym..voi hieman niitä pehmentää,mutta äänet kuuluvat kyllä ihan merkin ominaisuuksiin.
- uusi..
Saapasjalkasippaja kirjoitti:
kuuluu rengasäänet tosi kovana pikkuautoksikin.Tietenkin massaus,renkaiden merkki ym..voi hieman niitä pehmentää,mutta äänet kuuluvat kyllä ihan merkin ominaisuuksiin.
malli on kyllä hiljainen. Renkaissa kyllä on melussa valtavia eroja. Itse pidän kesärenkaan tärkeimmpänä ominaisuutena meluttomuuta ja sen mukaan valitsen.
- Saapasjalkasippaja
uusi.. kirjoitti:
malli on kyllä hiljainen. Renkaissa kyllä on melussa valtavia eroja. Itse pidän kesärenkaan tärkeimmpänä ominaisuutena meluttomuuta ja sen mukaan valitsen.
näin hyvät renkaat?
- Yaarppa
uusi.. kirjoitti:
malli on kyllä hiljainen. Renkaissa kyllä on melussa valtavia eroja. Itse pidän kesärenkaan tärkeimmpänä ominaisuutena meluttomuuta ja sen mukaan valitsen.
Totta, että uusi malli on selvästi hiljaisempi kuin edeltäjänsä. Itse asennutin uuteen Yarikseeni sisämuovilokarit sekä teetin kunnon ruostesuojauksen/massauksen ja varsinkin näiden näiden toimenpiteiden jälkeen autosta tuli todella hiljainen regasäänten osalta.
- sukka
Yaarppa kirjoitti:
Totta, että uusi malli on selvästi hiljaisempi kuin edeltäjänsä. Itse asennutin uuteen Yarikseeni sisämuovilokarit sekä teetin kunnon ruostesuojauksen/massauksen ja varsinkin näiden näiden toimenpiteiden jälkeen autosta tuli todella hiljainen regasäänten osalta.
yarikseen bitumi eristetyt muovilokarit,roiskeläpät ja paksun massauksen.Terävimmät kumeat rengasäänet vaimeni hieman ja soralla kivet eivät hakkaa pahasti mutta tuntuu kuin koko runko resonoisi, eli ei sillä äänekästä autoa hiljaiseksi saanut.
- jarppa . . . . .
Itsellä on vm-03 TS jarppa, rengasäänet kuuluvat selvimmin silloin kun tien pinta on karhennettu, tai muuten karhea.
Uudella asfaltilla auto on todella hiljainen.
TS- mallissa on tosin hieman enemmän äänenvaimennusmateriaalia parusmalliin verrattuna ja omassa autossa on lisäksi sisälokasuojat ja ruosteenestokäsittely. Massa ja sisälokarit eivät paljoa vaikuttaneet.
Olen ajanut myös Audin A4 farkkua vm 05 joka ei korvakuulolta ole paljoa hiljaisempi -jos lainkaan.
Olen ajanut vanhaa 1.0 moottorista yarista ja se on kyllä äänekkäämpi, mutta ei meteli mitenkään mahdoton ole. - Yarppa
Meillä on perheautona tuollainen Yaris Verso 2001, sol- malli 1.5 koneella. Rengasäänet on myös tuossa aika lujat varsinkin sorateillä ropisee sora koteloissa häiritsevästi ellei tykkää äänestä. Bitumilla päällystelin varapyöräkotelon joka hieman vaimensi takapäätä.
- yaris-00
No nyt sain vietyä korjaamolle ja sanoivat että oikean etupyörän laakereissa oli vika, ja se on vaihdettu. paljoa en autoista tiedä, joten tyytyväinen olin tähän tietoon.. :)
Auton sisä-äänet ovat nyt aivan erilaiset, ihanaa kun jylinä loppui. - Anonyymi
Juu
- Anonyymi
JOKO OOT VAIHTANA RENKAAT UUSIIN? AIKAA ON MÄNNY 18 VUOTTA!
- Anonyymi
NO EN! HYVÄT ON YARPASSA KUMIT JA HYVÄ ON AUTO MUUTENNII! VAAN SITKEÄSÄ ON TÄÄ TINNITUS!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi2005723Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1035614Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1904613Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa514043Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät613930Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali313576En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.201424Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1301360- 191035
Jotenkin tämä
tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭33960