OAJ : Kaksijakoinen neuvoja?

Santtu

Moi!

Mitä olette mieltä siitä, että OAJ:n lakimiehet antavat neuvoja sekä riviopettajalle että sivistystoimenjohtajille (työnantaja), kun stj:t kuuluvat myös OAJ:n jäsenistöön?

Kävi nimittäin niin, että kun kysyin tärkeää työsuhdeasiaa, niin saimme (minä ja työnantaja) samalta lakimieheltä vastakkaiset ohjeet. Nyt tilanne on "pattitilanne", kun kumpikin luulee olevansa oikeassa. Asia paljastui minun ja TA:n kahdenvälisissä neuvotteluissa.

Itse olen aivan kypsä OAJ:n "jääveilyihin". Tuntuu siltä, että tosi paikassa en voi luottaa oikeuden toteutuvan.

11

1065

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • patti

      Onpa kelju tilanne ja jotenkin niin tyypillinen lakimiesmaailmalle, jossa vetäydytään tulkinnan taakse! Kannattaisiko sun etsiä toinen lakimies OAJ:sta, joka voisi joko vahvistaa tai kumota tuon ensimmäisen lakimiehen kommentit?

      Tuo sama pattitilanne syntyy myös isommissa kaupungeissa, joissa sivistysvirastolla on useampi lakimies. Silloin vain täytyy tietää keneltä lakimieheltä mitäkin asiaa kysyt, sillä vastaus on eri lakimiehillä erilainen.

      Miksi muuten hallinnonalan henkilö kuuluu OAJ:hin? Hänenhän kuuluisi vaihtaa liittoa, kun ei ole enää opettaja.

      • Santtu

        ja mm. järjestelee koululleen henkilökuntaa ja resursseja muiden kustannuksella. Pöyristyttävää ja ennen kaikkea "katkeroittavaa", kuten kommentistani kuultaa.


      • Kataxx
        Santtu kirjoitti:

        ja mm. järjestelee koululleen henkilökuntaa ja resursseja muiden kustannuksella. Pöyristyttävää ja ennen kaikkea "katkeroittavaa", kuten kommentistani kuultaa.

        Meillä oppilaat, opettajat ja muut koulut kärsivät vastaavanlaisesta sekatyömiehestä .Aina poissa ja mikään isompi asia ei tule kunnolla hoidettua.Tehtävät kaatuu toisten niskaan, perustehtävistä lähtien, ja henkilö nostaa rahaa KOLMESTA virasta. Eikö näihin sekavirkoihin saa mitään tolkkua?!!


    • kaksijakoisuuden

      olen huomannut minäkin. Aika uskomatonta touhua. Pahin versio siitä lajista on se, että sieltä tulee lakimies opettajia puolustamaan ja kuinka ollakaan varsinaisessa neuvottelussa tämä lakimies siirtyy työnantajan leiriin. Kyllä me opettajat olemme aika heikoilla, jos OAJ on ainoa paikka, jonka lakimiehiin on varaa.
      Toistaiseksi olen jäsenmaksut sinne hoidellut, mutta vakavasti mietin, saanko niillä rahoilla tosi tilanteessa mitään vastinetta. Luottamuspula vallitsee...

      • eroon

        Erosin OAJ:sta jo vuosia sitten. Maksan vain Opettajien Työttömyyskassan vuosittaisen maksun, joka on tällä hetkellä 54 €. Ajatelkaa mikä ero OAJ:lle maksettavaan summaan!

        Työttömyysturvan saa tuolla 54 eurolla - mihin ne loput rahat menevät?


      • mutta mikä on vastaus?
        eroon kirjoitti:

        Erosin OAJ:sta jo vuosia sitten. Maksan vain Opettajien Työttömyyskassan vuosittaisen maksun, joka on tällä hetkellä 54 €. Ajatelkaa mikä ero OAJ:lle maksettavaan summaan!

        Työttömyysturvan saa tuolla 54 eurolla - mihin ne loput rahat menevät?

        Tosiaankin, hyvä kysymys ja sen minäkin haluaisin tietää, minne ne loput menevät? Onko meitä onnettomia vedetty nenästä tässäkin?


    • - vai vain kohtuus?

      "Tuntuu siltä, että tosi paikassa en voi luottaa oikeuden toteutuvan."

      Lakimiesten oikeuskäsitys on varmaankin erilainen kuin meidän "tavallisten ihmisten". Heille laki on aina tulkintaa ja painotuksia ja meille jotain eksaktia, josta voi lukea oikean ja väärän. Hankalaksi tilanteen tekee sinun tapauksessasi se, että ko. lakimies on linjaton ja kumartaa joka suuntaan. Silloin tulee myös aina pyllistäneeksi samalla tavalla.

      • pyllistelystäkö

        maksamme koko ajan, kun jäsenmaksuja maksamme?
        Miten tämä on mahdollista?
        Miten tähän on tultu?


    • ent. pääluottamusmies

      Hei!
      Toimin itse aikoinaan OAJ:n pääluottamusmiehenä eräässä isossa kunnassa monta vuotta. Ja tiiviisti sanottuna: älä missään nimessä luota OAJ-järjestöön äläkä sen lakimiehiin. Tämä on selkeä mielipiteeni ja kokemukseni. He kylläkin saattavat valitella (muka-)kiireitään ja sanoa Sinulle: "Nosta riita-asiassa kanne itse, me saatamme tukea taustalla tms....", mutta et saa heitä ajamaan asiaasi työnantajaa vastaa.
      Sen huomasin monta kertaa ja näkyy olevan samalla mallilla asiat, edelleen koulumaailman asioita seuraavana opettajana.

    • osviittttttttt

      OAJ jättää kaiken paikallisen luottamusmiehen varaan. Paikallinen neuvottelu on ainoa missä jotakin voisi tehdä. Mutta kun luottamusmies on sivistysjohtajan kaveri eikä pärjää tälle. Asiat seisoo seisoo seisoo seisoo...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      280
      2621
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2453
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2195
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      76
      1877
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1628
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1406
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1308
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1130
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1099
    Aihe