hei.huomasin tänään koirallani punkin ja koska minulla ei ollut punkki pihtejä vedin punkin pois pinseteillä.epäilen nyt että punkin joku osa on jäänyt sinne haavan sisälle!voiko koirani kuolla jos sinne jäi jotain?onko kellään samanlaisia kokemuksia?mitä asialle voi nyt tehdä?
huomenna yritän ainakin soittaa eläinlääkärille.
huomenna yritän ainakin soittaa eläinlääkärille.
Vastaukset 4
Vanhimmat
luultavasti punkin pää on jäänyt koiraan kiinni.. ei se siihen kuole, ellei nyt se punkki kantanu tätä aivokuumetta mut seurailet sit koiraa ja ihoo.. luultavasti vähä punottaa se kohta mikä on ihan "normaalii".. se on ihan tavallist et punkin pää jää sisää, ostat jotaa haava salvaa siihe ni kyllä se siitä..
.... syö se!
tautinen vastaus joten pitää olla tautinen vastaajakin. Jättäisi kommentoimatta jos ei ole mitään järkevää sanottavaa.
Ap:lle, ei se punkki siellä varmaan mitään vaaraa aiheuta, mutta katsele nyt jos siitä tulehtuu niin mene sitten sinne eläinlääkärille. Jos kotona on jotain antiseptista voidetta laita sitä siihen kohtaan jossa se punkki oli.
aina tarkistaa onko punkki lähtenyt kokonaisena irti. Eipä se kovin kaunis otus ole, mutta eipä tarvi sitten pohtia asiaa jälkikäteen ;) Itse yleensä aina irrotan sormin, ja tähän mennessä on aina irronnun koko punkki kerralla.