Olin reilusti ylipainonen ja alkoin laihuttamaan söin säännöllisesti ja käyn kuntosalilla joka päivä nyt olen hoikka ja kunto on ku nuorena ehkä parempiki,mutta asiasta toiseen,mitä teen ylimääräselle nahalle joka nyt roikkuu sielä sun täälä,kaula onku kalkkunalla löysää nahkaa ja vattasta puhumattakaan....nainen 50
Ylipainonen olin
nyt roikkuu
7793
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
liian nopeasti, nahka ei ennättänyt sopeutua laihdutusvauhtiin vaan jäi roikkumaan.
Yleensä nahka kyllä pikkuhiljaa kutistuu, ainakin vatsasta (on kokemusta), kaulasta en tiedä, ehkä vähän kiinteytyy. Loppuheltta lähtee pois vain leikkaamalla. Mutta mitä suotta huolehdit, meidän ikäisillämme saa jo ikä näkyä.
Ei kuule en laihuttanu liian joutuun kyllä kuljin kuntosalilla pari vuotta ennenku pääsin pois kiloista ja olen synnyttänytki että siitäkin jo kilot kerääntyi ja vatta kasvoi
auttaa liian nahan kutistuttamiseen. Minä laihduin kyllä nopeasti, en laihduttanut, mutta en saanut puoleen vuoteen syödä mitään kunnon ruokaa, ei pureskeltavaa, vellejä, jugurttia ja sellaista vain.
Olisikohan sitten yksilöllinen ominaisuus, minun vatsaani ei nahka jäänyt roikkumaan.
Toivon, että saat joltakin toiselta vastauksen, joka auttaa.
Mielestäni ansaitset leikkauksen julkisesta terveyspalvelusta.Säästäthän siltä paljon rahaa,
kun itse "säästyt" monelta ylipainon aiheuttamalta
sairaudelta.Ei sitä voi laskea "kauneusleikkaukseksi".Kannattaa ainakin kysyä.
Tsemppiä vaan ja kivaa kesän odotusta !
auttaa, samoin erilaiset venytysjumpat. Tuloksia tulee, mutta hitaasti.
Katsoin tässä muutama kuukausi sitten ohjelman, jossa tosi lihavat olivat laihduttaneet (elopaino yli 200 kg) ja näky ei ollut mitenkään kaunis. Heille oli useammille ainoa vaihtoehto leikkaus. Mutta tuskin sinä niin valtava olet ollut, joten varmaan sinnikäs jumppa auttaa sinullekin. Kärsivällisyyttä ja tsemppiä.
Sitä helttaakin saa pienemmäksi irvistelemällä peilin edessä, joskus tytär irvistelee vieressä ja makeat naurut olemme itsellemme nauraneet.
laihduttaa pelkällä ruokavaliolla, eikä liian nopeasti.
Kova jumppa ja kuntosalilla valmentaja joka osaa neuvoa miten saat edes osan löysästä nahasta kiinteämmäksi vois auttaa vähän, ihmeitä ei enää tossa vaiheessa ja iässä voi odottaa...
Mutta pääasiahan on että itse voit paremmin, se on jo puolet voittoa..onnittelen hienosta suorituksesta!
enää vanhemmalla iällä kiinteydy niin vaan,siis uusiudu.Tosi liika ylipaino on varmasti vaikeaa saada pois,mutta kannattahan se jo oman hyvinvoinnin kannalta.Kyllä liika läski on liikaa.Itse olen yrittänyt pitää painoni suunnilleen samassa,helposti nousee...tää aineenvaihduntakysymyskin..Silloin on hyvä olla,kun on itseensä tyytyväinen,olipa pulskempi tai laiheliini.Nuorenahan lihaskunto ja muukin kunto hankitaan ja mieleisellä liikunnalla ylläpidetään...sanoo palstallenne eksynyt 65v.