Teen musiikkia Sibelius nuotinnos-ohjelmalla ja joskus vaativampiakin partituureja jolloin ohjelman mukanatullut "silverplayer" toistosoitin käy köykäiseksi. Hankin moninkertaisesti vaativamman "goldplayerin" joka taatusti toistaisi nuo partituurit. Mutta Samplaus jää aina puolitiehen ja toistoa ei tule laisinkaan. Minun yksinkertainen muusikon logiikka kertoo että kaikki on kiinni äänikortista? vai kuinka? Mikä olisi äänikortti jolla tuo homma rulettais? kertokaa te viisaammat.
ÄÄNIKORTEISTA???
Nimetön
41238
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
jos kone on todella tehoton niin tuskin äänikortti pelastaa tilannetta. x-fi äänikortteja saa kuitenkin jo todella halpoja. joten kannattaa kone katsoo ensiksi että onko se pullonkaula. onko prosessori tarpeeksi tehokas ja löytyykö muistia myös tarpeeksi. voit kuitenkin kokeilla nostaa bufferia siitä toisto ohjelmasta. sen pitäisi auttaa samplaukseen jos äänikortista tai koneesta loppuvat tehot.
No. se Bufferi kyllä onkin aika alhaalla ja kokeilen asiaa.
Annan vähän tuota kapasiteettitietoakin:
Fyysistä muistia: 1024,00 Mt
Levyn koot:
C: 29.30 Gt
D: 120 Gt
Onko tämäkin vielä "leikkikone"? Pitäisikö tehdä tuolle vielä jotain?
Ei vaikuta kyllä leikki koneelta. Äänikortista tosiaan voisi olla hyötyä. Muistiakaan ei ole koskaan liikaa jos meinaa musiikia todellakin tehdä raskailla ohjelmilla. Sulla lienee varmaan käyttöjärjestelmänä windows xp niin siinä 2GB riittää aivan loistavasti kaikkeen käyttöön. Mutta ääni kortin hankkimista itse suosittelisin ensiksi. X-fi kortit ovat jo tänä päivänä halventuneet niin kannattaa paikkakuntasi tietokone liikkeestä kysyä mikä kortti koneeseesi kannattaisi laittaa. Siellä osataam kyllä neuvoa.
Kannattaa myös kuitenkin muistaa eheyttää kone välillä ja kovoissa kannattaa pitää tyhjää tilaa asema kohtaisesti 15 prosenttia muuten se hidastaa konetta. Mutta eiköhän noilla saa ratkaistua probleeman.