miten tarpeeliseksi näette kissan mintun?. ja miten kissat reakoi? kertokaa vähän ennen kuin ostan. tuleeko mielihyvän tunne kisulle? miten sitä käytetään? mitä noin maksaa? meillä ei mitään tietoa! kiitti
kissanminttu
ei kokemusta
8427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Meillä kissat ovat kissanmintusta ihastuksissaan. Käytän sitä kuitenkin harvoin, koska siihenkin voi kyllästyä eikä se sitten enää vaikuta samalla tavalla. Kissanminttua on joissakin leluissa valmiina, mutta sitä myydään myös sinällään. Minttua voi sitten hieroa vaikka johonkin pieneen pehmoleluun.
Kun meillä oli kissoja niin eivät ne reagoineet mitenkään kissanminttuun (tiedä sitten mitä se kissanminttu oikeasti aina oli), mutta kauran ja ohran versot olivat oikein kiinnostavia sekä syötäväksi että leikittäväksi.
Kissanminttua hankittaessa on oltava tarkkana että saa oikeaa lajiketta, minttuja on lukuisia lajikkeita ja kissanminttuna myydään havaintojen mukaan melkein mitä vain ja minkälaatuisena vain.
Aitokissanminttu on käsittääkseni se oikea kissanminttu kissoille.
Onko jokin mintuista tai minttuna myytävistä kasveista kissoille haitallinen? Jossain oli maininta että mintut ovat lievästi myrkyllisiä ja muistan että jossain on varoitettu että kissoille myytynä kissanminttuna on jossain myyty myrkyllisiä kasveja.
Meillä on joitakin leluja joissa on sisällä kissanminttua. Kuten tuossa jo todettiinkin, niitä ei kannata pitää aina esillä, ettei tule kyllästyminen. Meillä ne ovat kaapissa, ja joitakin kertoja viikossa ne otetaan kissojen iloksi. Tykkäävät niistä kyllä kovasti; silmät ummessa nuuhkivat, sitten kierivät niiden päällä (jos ovat pehmeitä, kuten muutama lelumme) tai kuljettavat niitä ympäri asuntoa. Kyllä ne näyttävät niistä mielihyvää saavan. :-)
Tuli muuten mieleen että nämä ovat sisäkissoja. Kerran kun vein lahjaksi kissanminttua ystäväni kissalle, joka on ulkona vapaana paljon, niin tämä kissa ei olisi mintusta voinut vähempää välittää. Ehkä sille oli jo luonnosta kyseinen kasvi tuttu, eikä enää piitannut siitä?
Ulkoilevilla kissoilla on tietysti mahdollisuus tutustua luonnossa kaikkiin jänniin tuoksuihin. Myös temperamentit vaikuttavat. Meillä yksi kissoista on sellainen, että se keksii jatkuvasti kivoja uusia leluja ja leikkejä. Sitä kiinnostaa kaikki tekeminen ja se seuraa tarkkaan ihmistenkin puuhia ja sitten jäljittelee niitä. Se jaksaa leikkiä myös pentujen kanssa, vaikka on aikuinen, kun taas toiset aikuiset ovat pentujen suhteen melko välinpitämättömiä.
Meillä on 3 sisäkissaa, joista vain yksi rakastaa kissanmintun hajua ja 2 muuta eivät siitä innostu lainkaan. Katsovar ihmeissään miksi yksi kellistelee paikassa johon olen minttua hyppysellisen ripotellut, haistavat sitä ja lähtevät samantien omille touhuilleen. Eli sama aine joka tehoaa yhteen ei saa kahta käyttäytymään mitenkään normaalista poikkeavasti...
Mä ostin eläinkaupasta pienen leluhiiren jossa oli kissanminttua, ajattelin että se piristäisi kissaa joka oli silloin kovin yksinäinen. Vaan eipä tuo ollu hiirestä moksiskaan, ei välittänyt sen enempää ku muistakaan hiiristä. Samoin uusi pentumme ei ole minttuhiirestä mitenkään erityisen kiinnostunut. Ehkä tehoaa sit vähä vanhempiin kissoihin?
No meillä n. 10 vuotias kissa vanhus rakastaa kissanminttu hiiriä eniten kuin muita hiiriä ja koko ajan saa hakea niitä pakastimen tai telkkarin alta kun kissa on viskonut ne sinne. Luin jostain että kissanminttua ei saisi antaa kissoille kuin enintään kerran viikossa sillä siitä voi olla kissalle vahinkoa mutta tiedäppä sitä sillä meidän kissa pärjää hyvin ilman kissanminttua.
Eihän kissanminttu tietenkään mikään välttämättömyyshyödyke ole. Sitä voi kokeilla ja katsoa, mitä tapahtuu. Meillä siitä innostutaan leikkimään, mutta parin päivän kuluttua into laantuu. Kissat muutenkin pitävät vaihtelusta leikeissään, vaikka muutoin tarvitsevat rutiineja.