Tilanne: Mies kuoli 7 vuotta sitten. Leski asuu edelleen samassa talossa, käyttää samaa autoa ja lomailee samalla kesämökillä kuin aina ennenkin. Eli kuolinpesä on jakamaton toistaiseksi. Nyt ovat miesvainajan ja naisen kaksi lasta riitaantuneet äitinsä kanssa ja haluaisivat jakaa kuolinpesän. Miten heidän tulee toimia? Kehen tulee ottaa yhteyttä? Kuka olisi tarpeeksi puolueeton suorittamaan jaon? Tiedän, että leskellä on elinikäinen asumisoikeus, joten taloa ei voi jakaa.
kuolinpesän jako
tietämätön
4435
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Yksinkertaistaen asia on niin, että kuolinpesä tulee jakoon kahdella tavalla: sopimusjakona tai toimitusjakona. Tässä tapauksessa vain jälkimmäinen tulee kysymykseen. Käytännössä se tarkoittaa sitä, että käräjäoikeudelta tulee hakea pesänjakajan määräys. Hakemuksen voi tehdä kuka vaan osakkaista yksin. Pesänjakajaksi tarvitaan siihen suostuvainen lakimies. Pesänjakaja suorittaa sitten jaon. Eli, lakimiehen juttusille siis, niin asia lähtee etenemään.
vie sitten leijonan osan perinnöstä joten kannattaa miettiä kannattaako heidän tilipussiaan kasvattaa.
Jako on sinänsä suositeltava. jotta omistukset tulevat oikein rekisteröidyiksi. Taitaa kuitenkin olla niin, että leski on pidättänyt hallintaoikeuden koko pesään, joten mitään konkreettista ei ole perillisille tässä vaiheessa tulossa.
Voiko leski tehdä niin, että pidättää hallintaoikeuden koko pesään? Lasten perheet voivat siis nähdä vaikka nälkää eikä mitään perintöä ole odotettavissa ennen kuin lesken aika jättää? Tuntuu aika kummalta, että näinkin voisi tapahtua.