Petteri Järvinen otti joku aika sitten hesarin yleisönosastolla esille seikan, että tv-kanavat saattavat ottaa jo tämän vuoden puolella käyttöön drm-tekniikkaa jolloin ne voivat säädellä vapaasti mitä ihmiset voivat tallentaa ja miten tallenteitaan käyttää tv:ta. Miten on , tekeekö tämä nyt tallentavista digiboxeista ja dvd-soittimista virattomia. Itselläni on Philipsin tallentava kovalevyllinen dvd-soitin, jonka ohjekirjassa sanotaan ettei sillä voi tallentaa suojattua materiaalia. Kokeilin sitten tallentaa scartin kautta vhs-kasetilta, joka oli kopiosuojattu (siinä oli se hologrammilogo) ja toden totta sitä se ei suostunut tallentamaan vaan tiedostoon tuli copyrightlogo eikä sitä pystynyt aukaisemaan. Tämähän tarjkoittaa sitä ettei digitv:n drm_ää påystyisi kiertämään edes ulkoisella laitteella tallentavista digiboxeista nyt puhumattakaan. Kertokaa käsityksenne oi gurut, minua pelottaa täydellinen mediamielivallan alle jääminen.
DigiTV ja DRM
Mika...
3516
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kopiosuojatulla VHS-nauhalla on Macrovision-suojaus, jolla ei ole mitään tekemistä DRM:n kanssa. Yhteistä niille on lähinnä se, että molemmat ovat kuluttajan näkökulmasta p**seestä.
Tiedoksi kaikille niille joille on vielä epäselvää miksi digitv:tä ajetaan meille näin voimallisesti: Ei mediamielivallan tai "paremman tekniikan" vuoksi vaan rahan vuoksi!
Käsittääkseni digibokseissa ei ole Mactovision suojausta. Ainakaan en ole nähnyt Macrovision logoa missään ohjeissa. Tosin IBM PowerPC prosessorissa, joka ainakin Handan 3300:ssa on on Macrovision tuki, joten se voitaisiin kai tehdä ohjelmapäivityksellä. Tämä tosin edellyttäisi lisenssimaksujen maksamista. Luulen, että nämä tulevat vasta HDTV bokseihin. Käytäntöön voisi tulla inhottavia rajoituksia, kuten itsestään kovalevyltä poistuvat tallenteet tai ohjelmat, joita voi katsoa vain kerran.
ei tuota drm juttua varmaan tule ollenkaan. muutenkin tekniikka on jo aikansa jäänyt. jossakin oli myös juttua että musiikki levyistä tullaan ottamaan drm suojaukset pois. Taisi olla emi kyseessä. He pyrkivät netin kaupallisen musiikin parantamiseen laadussa ja bittivirran nostamisen. Loistavaa kun ajattelevat viimeinkin että musiikki se on tärkeintä että se toimii kaikilla soittimilla.