Vm 2001 P11 Primerassa pyyhkijät vinkuu ikäänkuin pyyhkisi kuivilla sulilla. Ääni kuuluu kuitenkin myös kun sulat on nostettu ylös, eli tulee mekanismista. Onko kokemuksia, missä vika ja mitä maksaa korjaus?
2001 pyyhkijät kitisee
CVT
31218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ainakin vm 98 Promerassa pyyhkijänvarsien akselien lapiviennit kuivuvat ja likaantuvat ja sitten lopulta kitisevät. Puhdistus ja rasvaus riittää elleivät ne oli kovin väljäksi kuluneet. Kulumisen tuntee kun heiluttelee akselia ja painaa varren pyyhkijän varren juurta kohti rintapeltiå (joskus kuluu niin, että varsi alkaa vastata konepellin reunaan). Osa maksaa n. 60 euroa jos menee vaihdettavaksi. Voi korjata itsekin, vaikeinta on saada pyyhkijän varsi irti akselista, vaatii ulosvetäjän.
Kohta täytyy viedä korjuuseen kanssa -99 primera.
Repsikanpuoli kitisee perkuleesti. Ja oli hilkulla vuolla nokkapuolenreunaa. Vuosi sitten vaihdettiin kuskinpuolelle joku osa pikahuollossa oliko nyt nimeltään pivotti. Osa juu 60 ja työ noin rapiat 50 egee. Nyt pitäis tosiaan päästä herkistelyllä kunei ole väljää.
2001 primeran kuljettajan puolen pyyhkijäkoneiston läpivienti vaatinut kaksi kertaa purun, rasvauksen ja kasauksen. Väliä noin 1V. Onnistuu kyllä kotikonstein kunhan malttaa purkaa tarpeeksi pitkälle.
Nyt pitäis vaihtaa ilmamäärämittari... Voih