Onko kenelläkään kokemuksia Candy-kodinkoneista?
Meillä ainakin on pelkästään huonoja kokemuksia.
Ensiksikin jääkaappi tuli naarmuisena maahantuojalta,joten jouduimme odottamaan uutta.
Siiten meni astianpesukone rikki, ja tuli vesivahinko juuri remontoituun asuntoon. Sen jälkeen kiertoilmauuni poltti ovet uunin sivuilta.
Tästä kaikesta vielä paljon ylimääräistä vaivaa ja lukuisia soittoja Candy Hoover-maahantuojalle,
joka toimii todella huonosti asiakkaita kohtaan eikä lupauksista huolimatta hoida asioita kuntoon.
Ei varmasti enää ikinä Candyn koneita meidän koteihin, enkä suosittele ko. merkkiä asiakkailleni,rakennusalalla yrittäjänä kun itse toimin.
Candy-Hoover
12
5560
Vastaukset
- romukone
No eihän kai tuo mikään yllätys ole, että halvalla ei saa hyvää.
- Enni
Meillä juuri hajosi 19 v vanha Candyn pesukone, joten ei aina voi yleistää, että edullinen on huonoa! Koneessa ei koskaan ollut yhtäkään vikaa, ennen kuin hajosi.....
- terotee
Enni kirjoitti:
Meillä juuri hajosi 19 v vanha Candyn pesukone, joten ei aina voi yleistää, että edullinen on huonoa! Koneessa ei koskaan ollut yhtäkään vikaa, ennen kuin hajosi.....
Itse en ainakaan ole halvalla saaanut hyvää...
Ja muistettakoon, että ennen edullisemmatkin koneet tehtiin eri tavalla kestämään kuin nykyiset muovihimmelit
- Hoovereivastaa
Ostin koneen heinäkuussa 2014 ja nyt se on rikki. Arviona merkkihuollosta, ei käytössä rikki vaan valmistusvika.
Ostimme uuden koneen nyt elokuun alussa 2017. Tulen vaatimaan korvausta Hoover DYT714202 koneesta niiltä käyttövuosilta, jotka ovat tämän koneen tasoiselle koneelle arviona. - mieletönmieli
suattaahan sitä vaatii. takuun jälkeinen hajoaminen kuuluu maahantuojalle vaatiii virhe vastuun. korkeintaan korjausta voi vaatia ei korvausta henkisistä kärsimyksistä. muutenkin saa olla kiitollinen että takuuajan toimii.
- Jibi
Candy isn’t handy
Candy teräksinen jääkaappipakastin kesti hieman yli vuoden käyttöä. Jääkaapin ”No Frost Plus” palikan alle muodostui n. 50cm leveä, 20 cm korkea ja 15cm syvä jääkimpale ;) Kyseessä on Candyn tyyppivika, eli hitsaussauma pettänyt. En voi suositella Candy kodinkoneita kenellekkään.
Asiakaspalvelu mokailee asiakastiedot ja he eivät edes tiedä itse kuka takuun piiriin menneet kodinkoneet hakee??? Rahat palautetaan, mutta yritystä ei kiinnosta lainkaan ”maanantai-mallien” hakeminen pois.
Aivan karmeaa asiakaspalvelua ja kohtelua. Huonoin merkki mihin olen törmännyt 30 vuoden aikana. Sääli, että Hooverit kärsii tästä yhtä lailla. ÄLKÄÄ OSTAKO!!!
-Jibi - ostaruotsalaistalaatua
Täysin normaalia!
Eihän alle 500 euron kodinkoneelta voi vaatia muuta kuin ikäviä kokemuksia ja alle 5 vuoden käyttöikää. Laatulaitteiden OVH hinnat alkaa 1200 eurosta ylöspäin. Silloin voidaan jo olettaa kestoiän olevan yli 10 vuotta.- luisu_alas
Kyllä se ns ruåtsalainen laatukin tuli alas. Jo 90-luvulla. Esim. vaikka astianpesukoneista ikiliikkuja Cylinda 1200 (toimiviin törmää yhä vieläkin) vs. myöhemmät elektronisella ohjauksella varustetut himmelit, joissa valkoiset muoviosat kellastuivat parissa vuodessa, kalvokytkimet hajosi, luukkua kannattelevat jouset katkesi.
- Anonyymi
Ei pidä paikkaansa. Olen tähän mennessä ostanut laatupesukoneita, ovat hajonneet noin viidessä vuodessa. Kallis remontti jokaiseen, mm. laakeriremontti, jolla sitten tekohengitetty lisäaikaa. Ostin lopulta suivaantuneena 12v sitten alle 400 euron pesukoneen. Ajattelin, että kestää minkä kestää, mutta eipä mene suuret rahat hukkaan. Toimii edelleen moitteettomasti, hiukan on tosin joidenkin ohjelmien aikana tullut äänekkääksi. Seuraava kone on luultavasti saman hintainen ja samaa merkkiä, sitten joskus.
- huonompaa_ei_ole
APK hajosi kämpässä, josta olin parin kk päästä muuttamassa pois -> tilalle Hooverin halpis
Ominaisuudet:
- järjettömän äänekäs (oli kyllä odotettavissakin teknisten tietojen perusteella)
- normaalipesu jätti astiat likaisiksi (laseihin jäi harmaa kalvo jne), pikaohjelmia ei tarvinnut harkitakaan
- ainoa käyttökelpoinen ohjelma, jolla tuli puhdasta, olikin tehopesu, joka jyysti 2 tuntia (...eikä samassa huoneessa kestänyt olla, metelin vuoksi)
Vrt. kunnon koneilla normaali- ja pikapesuohjelmatkin ovat ihan käyttökelpoisia, tietysti riippuen astioiden määrästä ja likaisuudesta / kuivuneen lian määrästä.
Tosin ei ns. parempien merkkien halpiksetkaan ole hyviä.
Elektroluxun härveli 6-7 vuoden käytön jälkeen täysin loppu, rupesi jo sisuskalut purkautumaan osiinsa.
Siemensin hinnat alkaen malli hiiiidas, normipesu 2½ h, pikapesua ei ole. Lisäksi melko äänekäs, ei kuitenkaan yhtä paha kuin em. Hoover. - Anonyymi
Candy astianpesukone n. 15v, ei mitään ongelmaa, Hoover imuri, n. 20v, vain yksi pikkupyörä mattoharjasta irronnut, ei haittaa.
- Anonyymi
Candyn 45cm astianpesukoneen poistopumppu hajosi päivää ennen 2v takuun päättymistä eikä mennyt takuuseen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135253
- 675054
- 914124
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753610Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603208- 432791
- 152297
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️521914- 401790
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371628