Hiiva?Hoito ilman lääkäri?

peeegi

Moi! En ole varma olisiko minulla hiivatulehdus (ekaa kertaa). Voiko varmuudeksi käydä apteekissa hakemassa lääkettä vai onko pakko käydä lekurilla ennen sitä? Onko haittaa, jos käyttääkin lääkettä vaikkei olekaan hiivatulehdusta?

3

983

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ekalla kerralla...

      Lääkärille suositellaan menemään siksi, että jos hiivaa ei ole ollut aiemmin, sitä on ehkä vaikea tunnistaa. Itse kuitenkin tunnistin ihan selkeästi oman ekan hiivatulehdukseni, ja hain apteekista lääkkeet ja ne auttoivat heti. Voithan kokeilla apteekin lääkkeitä, mutta jos ne eivät välittömästi auta niin mene lääkärille. Yleensä joku emätinpuikko auttaa melkein heti, jos illalla laittaa niin aamulla pitäisi olla jo parempi olo.

    • lienee

      se, ettei pitäisi olettaa kaiken kutinan olevan hiivaa, koska "rutiiniluonteinen" hiivalääkkeiden käyttö rasittaa limakalvoja ja voi täten johtaa isompiin ongelmiin. Mutta jos kutinaan liittyy selvä kokkareinen hajuton valkovuoto, on diagnoosi melko selvä. Yleensä kai kuitenkin suosittelevat käymään toteamassa hiivan lekurissa ensin.

    • Tyttönen9867

      Jos olet alle 16-vuotias tai sulla on hiivatulehdus (tai epäily siitä) ensimmäistä kertaa, niin pitäis mennä lääkärin kautta. (Niin sanotaan käsiapteekista saatavissa hiivalääkkeiden tuoteselostuksissakin).
      ...Koska ei voi olla varma onko tulehdus hiivatulehdus vai ei..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe