Eikö portsari tai kyseinen baari olekin velvollinen korvaamaan takin ja avaimet jotka oli taskussa. Porstari hävitti takkini (ilmeisesti oli antanu jollekin). Jouduin yöllä lähtemään ilman takkia sitten ulos :( Laitoin kaverini kanssa samalle lapulle takit ja kaverin takki löytyi mutta minun takkia ei.
Portsari hävitti takin
...
51613
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kävin kyllä kyselee takkia vielä seuraavan päivänäkin mutta eipä ollut takkia löytynyt.
Musta tollanen on tosi törkeetä.
Takki hävinnyt narikasta. Varmaan antoivat jollekin toiselle ihmiselle. Jouduin siinä sitten ilman takkia pihalla 20 asteen pakkasessa. Kävin sitten seuraavana päivänä samassa paikassa, korvasit sen kyllä, mutta hirveiden huutojen kautta. Että jos haluat saada korvauksen takista ja avaimista, niin pidä pääs!
ravitsemusliike on kylläkin velvollinen korvaamaan kadonneen takin, mutta näyttö saattaa olla vaikeaa, varsinkin jos vastalappu annettiin takaisin portsarille.
Ei kavarin kanssa samaan narikkaan.
Kyllä portsareiden kuuluu takki korvata. Mutta avaimet on jo vähän toinen juttu... Useimmiten narikoissa on lappu jossa lukee ettei arvoesineistä vastata. Siksipä taskuihin ei pitäisi mitään jättää. Ravintolaa itsessään harvoin saa korvaamaan, koska portsarit ovat yleensä oma yritys joka vain toimii heidän tiloissaan. Eli vastaavat omista mokistaan/toiminnastaan.