Q1 on onnellisesti takapäin. Mites on - olisiko Q2 jo se vuosia odotettu Q5? Vai syveneekö ahdinko entisestään? Minusta olisi oikeus ja kohtuus, että vuosia veneen alla palelleet tuhnut pääsisivät vihdoinkin lämmittemään oman takkatulen ääreen. Tsemppiä kaikille siellä Tokoinrannassa!
No tuhnut?
JoriC
4413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kysymys.
Niin paljon signaaleita tähän suuntaa ilmassa lentelee.
Viittaan vain Juuso Salokorven kirjoitukseen tänään hesarissa, musiikkitalon rakentamisvaikeuksiin (rakentajat tarjonneet kartellihintaa), "kaavoituksen" vuoksi siirtyneisiin rakennushankkeisiin ja ennen muuta ....
....muhkeaan velkapottiin, joka ylittää jo julkkishallinnon velatkin. Kyllä BKT on kasvanut mutta vain kuin ILMAPALLO, hep... vain neulanpisto ja poks...eikö totta!
t. Haans the velaton
PS. eräässä sinun suosimassasi lehdessä, sen vip-liitteessa sanottiin, että velattomuus on yksi hyvä vaihtoehto taanutman koittaessa: sillon on tarjolla paljon kaikkea kivaa, halpoja asuntoja, autoja, kesämökkejä ....hmm...muusta roinast nyt puhumattakaan.
http://www.taloussanomat.fi/rakentaminen-ja-asuminen/2007/05/02/Kovat+hintapyynn%F6t+hidastavat+arvoasuntojen+kauppaa/200710672/98
ja silti raja on tullut vastaan.
Mitä luulet, siirtyykö takamaastosta: joensuusta, seinäjoelta tai rovaniemeltä uutta ostovoimaa tämän pienen plantaasin hintatasoa vieläkin vedättämään?
Vai olisiko hyvä tunnustaa se tosiasia, että antaa mennä mieluummin näillä hinnoilla islantilaisille sijoittajille. Nääs jos meinaa velkavankeudelta välttyä.....:)))))
Kuka sitä nyt tervejärkinen vankilaan....minä ainakin haluan vapaudesta nauttia...ja niistä edullisista kesämökeistä, autoista, moottottoripyöristä joita jo on runsaasti tarjolla:
http://www.huutokaupat.com/
melkoista ahdinkoa pienten tulojensa ja suuren lainansa aiheuttaman epätasapainon vuoksi. Näin siinä käy kun SOPULI yrittää korottaa ääntään - kaikki vaan nauravat!!!