Mitä kun koira syö rotanmyrkkyä,sehän on todella vaarallista.Onko kellään sattunut tapausta,näin tutullani.
Rotanmyrkky
Lalli
4654
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos sattuu niin, ettö koira syö rotanmyrkkyä niin pitä äviedä heti eläinlääkäriin. Antavat siellä psitoksen ak-vitamiinia, että veri hyytyisi normaalisti.
Ensiapuna apteeksita saa sitä samaa k-vitamiinia, mutta suosittelen eläinlääkärille menoa ja heti!
Koira ei heti siihen myrkkyyn kuole, vaan tulee pitkällinen ja kivulias kuolema, kun sisäelimet tuhotuuu pikkuhiljaa. Rotanmyrkky vaikuttaa koiran verenkierros, niin että se ohentaa verta ja aiheuttaa sisäisiä verenvuotoja.
Myrkytysepäilyn vuoksi koira on aina vietävä nopeasti eläinlääkäriin. Loppu riippuukin myrkystä, koiran koosta ja "vahvuudesta", myrkyn määrästä, hoitoon pääsemisen nopeudesta ja hoidon tehoamisesta. Rotanmyrkyn ymv myrkkyjen vaikuttavat aineet vaihtelevat, hoidossa auttaa mikäli myrkyn tuotemerkki tai vaikuttavat aineet tiedetään. K-vitamiini ei tehoa kaikkiin myrkkyihin ja kaikkiin myrkkyihin ei tehoa mikään.
ja toinen oli pentu, oksennuttaminen ensiapuna ja sitten apteekista tai lääkäriltä K-vitamiinia. Molemmat selvisi kun onneksi huomattiin nopeasti, pentu oli vähän huonompana, isolla ei mitään.
Meillä söi joulukuussa 5kk ikäinen pentu rotanmyrkkyä.
Oire: Alkoi oksentamaan verta.
Eläinlääkäriin välittömästi. K-vitamiini on ensiapu rotanmyrkytykseen! Ei kai oksennuttaminen?
Meillä ainakin ell laittoi k-vit. pistoksen, ja tipan, sekä tipan kautta lääkettä, joka ESTÄÄ oksentamista.
Eipä riittäny meiän pennulle pelkkä k-vitamiini.
Verensiirto toiselta koiralta (60ml) oli viimeinen apu, joka onneksi auttoi!
Onneksi pentu painoi 20kg jo, jos olisi ollut pienempi, ei olisi kuulemma selvinny.
Varatkaa K-vitamiinia kaappiin.