Paljonko reenaat

Paljonko reenaat koirasi kanssa viikossa? Mitä ja kauanko menee aikaa? Entä lenkkeilyt? Rehellisiä vastauksia toivotaan.

Itse en reenaa oman koirulin kanssa kuin lähinnä kotosalla tottelevaisuutta sellaisen 10-15 min melkein joka päivä ja lisäksi lenkkeillään n. 1-2 tuntia päivässä.
4614
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Paljon treenataan. Päivittäiseen ohjelmaan kuuluu fysiikatreenit (lenkki, pyörälenkki tai voimaharjoittelu) laji (tottis, suojelu, jälki, esineruutu). Usein myös niin, että tulee 3 treeniä/päivä. Se on paljon, mutta onneksi on koira, joka ehdottomasti haluaa olla tekemässä, joten tämä ei ole vain ohjaajan intohimo.

Äänestä

Treenit on kolme kertaa viikossa, jolloin otetaan ensin tottista ja sitten on purut.
Jäljellä käydään aina neljän-viiden päivän putkissa, sitten kolme-neljä päivää taukoa.
Lenkillä joka ikinen päivä metsässä vähintään puolitoista tuntia/päivä. Kesällä tulee uinti mukaan. Poikkeuksena näistä rutiineista ovat leirit, joita on tähän mennessä koluttu kolme.
Eiköhän tahti vielä hiukan kiristy, luokat olis tarkoitus tehdä ainakin ykkönen ja kakkonen.

Äänestä

Talvella voi olla paljonkin hiljaisempia jaksoja, mutta nyt kun alkaa taas rospuuttokelit hellittämään ja voi jopa ihan näitä maastolajejakin harrastella, niin... Talvisin toisaalta ehditään sitten lenkkeillä enemmän, keväällä ja kesällä reenaaminen syö väkisinkin aikaa pitkiltä lenkeiltä.

Hakutreenit kahdesti viikossa ja kesäaikaan on lisäksi yhdet rauniotreenit. Automatkoineen ja muiden pienen porukan koirien treenamisten kera siihen menee aikaa n. 4 tunita /kerta. Tottista otan nyt kun se pitäisi saada viimeiselle viilatulle mallille, joka päivä. Omalla kentällä, ao:n kentällä, hallissa - missä milloinkin. Koiria tottiksessa treenaan n. 10-15 min pätkissä, jokaista vuorollaan. Yhteensä aikaa menee sellainen 1-2 tuntia, riippuu monesta asiasta.

Itsekseni harjoittelen 1-4 kertaa viikossa myös esineruutua, metsäjälkeä, pudotetuun esineen noutoa ja tarkkuusetsintää. Yleensä teen niin, että keskityn nyhteen asiaan viikon, pari ja sitten taas teen jotain muuta aktiivisemmin. Peltojälkeä ajan yleensä myöskin viikon pätkissä, minun mielestä koirat on menneet näin parhaiten eteenpäin. Nyt meillä on kylläkin sellainen motivoituneen oloinen porukka, jonka kanssa treenataan näitä kahdesti viikossa porukalla, ja on ollut ainakin minusta tosi hyödyllistä.

Kerran viikossa käyn nartun kanssa agilitytreeneissä! Siihen menee ajomatkoineen n. 3 tuntia, mutta ohjaajankin kunto saa mukavasti kyytiä.

Muuhun ei oikein aika riitäkään. Arkisin lenkkeilemme aamulla puolisen tuntia ja illalla sitten 1-2 tuntia, riippuu ihan päivästä. Koirat on päivät ulkona. Viikonloppuisin teen sitten oikeita kuntotreenejä, tähän aikaan vuodesta lähinnä pyöräillen.

On ollut mukavaa olla tällainen monenlajin treenaaja ja opetella ihan uusia asioita. Suojeluakin aktiivisesti harrastaneena voin sanoa, että jos sitä tosimielellä harjoittelee, ei juurikaan muuta ehdi.

Äänestä

aikas paljon, koira kun on sellainen työnarkomaani. Treenin pituus vaihtelee ihan muutamasta minuutista tuntiin ( max. on tuo tunti ja siihen sisältyy nämä tylsät tauot )Joskus keskitytään tiettyyn liikkeeseen ja jos menee nappiin niin sitten lopetetaan siihen, joskus taas hinkataan aikas kauan :) Jälkitreenit taas oma lukunsa. Muutama päivä viikossa kunnolla ja sitten taas taukoa. Riippuu vähän mihin pääsee tekemään, paikkoja on tällä alueella todella vähän.
Jossain vaiheessa pidetään kunnon tauko, 3vko:a tai enemmän. Sitten taas uudella innolla kentälle/metsään :)
Lenkkeilyä saa 3-6h päivässä, riippuu aina treenistä. Lyhyemmät tietenkin jos treenataan paljon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rehellisiä vastauksia, kiitos kirjoitti:

Paljonko reenaat koirasi kanssa viikossa? Mitä ja kauanko menee aikaa? Entä lenkkeilyt? Rehellisiä vastauksia toivotaan.

Itse en reenaa oman koirulin kanssa kuin lähinnä kotosalla tottelevaisuutta sellaisen 10-15 min melkein joka päivä ja lisäksi lenkkeillään n. 1-2 tuntia päivässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu