Pitäisi muuttaa vuokrakämpästä toiseen ja se edellinen pitäisi ensin tapatoida. En ole ennen
tapetoinut, kuinkahan vaikeaa hommaa se on?
Jos hankin vaikka tapetointi liikkeestä ohjeet niin kannattaako tälläisen aloittelijan alkaa sähläämään vai pitäisikö suosiolla palkata ammattilainen? Rahaa ei kyllä ole paljoa ylimääräistä.
tapetoinut, kuinkahan vaikeaa hommaa se on?
Jos hankin vaikka tapetointi liikkeestä ohjeet niin kannattaako tälläisen aloittelijan alkaa sähläämään vai pitäisikö suosiolla palkata ammattilainen? Rahaa ei kyllä ole paljoa ylimääräistä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ja luetun ymmärtämisellä varustettu henkilö kyllä tapetoi yhden asunnon. aikaa kannattaa varata huoneiden määrästä riippuen 1-3 päivää.
ja ohjeiden mukaiset työkalut kannattaa myös hankkia, siis ne muutamatkin joita tapetointiin tarvitsee...
Tapetteja myyvistä liikkeistä saa myös ohjeita jotka tosiaan kannattaa lukea huolella.
Tämän lisäksi kannattaa etsiä ohjeita myös netistä jos vaikka jossain olisi itselle sopivia vinkkejä.
Tärkeitä ominaisuuksia ovat huolellisuus ja kärsivällisyys. Peukalon on hyvä sijaita keskipisteen sijasta kämmenen sivulla :)
Työkaluja ei tarvita kummoisia ja ne saa samasta kaupasta kuin tapetitkin.
Tavallinen paperitapetti on halvempi kuin kuitutapetti mutta homma vaatii vähän organisointikykyä liisteröityjen vuotien vetyttämisessä. Vuodat eivät saa vettyä liikaa eikä liian vähän. Liisteröintialusta vaatii paljon tilaa.
Kuitutapettia on helppoa ja mukavaa tapetoida. Telalla liima seinään ja tapetti päälle.
Itse tapetointi kannattaa aloittaa jostain mahdollisimman näkymättömästä paikasta. Näin siksi että alussa voi parin kolmen vuodan kanssa mennä säätämiseksi ja virheitä voi jäädä näkyviin. Alun jälkeen homma alkaa kuitenkin sujua jo ihan mukavasti.
Jos kerrotte että ette ole koskaan ennen tapetoineet, niin luultavasti hän suostuu siihen että tapetoinnin sijaan maalaatte seinät :)
Seinien pitää olla alkuperäisessä kunnossa!
Sitäpaitsi ei tartte koko huonetta tehdä, vain parista kohdasta mistä kissat ovat raapineet.
Ota joku tuttu tekemään.Parin vuodan vuoksi ei kannata itse alkaa opettelemaan.
Kannattaa myös muistaa jotta vuokranantajalla ei ole oikeutta alkaa vaatimaan vuokralaisilta korvausta normaalista kulumisesta ja asumisesta syntyneitä vahinkoja vuokra-asunnolle,siis normaalista.Eli alkuperäisessä kunossa ei tarvi olla.
Tuo kissaraapimis juttu kyllä voidaan tulkita epänormaaliksi eli korvattavaksi.
Myös tapetin ikä vaikuttaa. Ilmeisesti tapettisi on melko uutta koska vuokrakämpän tapetit on vaadittessa laitettava uudestaan viiden vuoden välein.
Yleensä jokaisella on joku tuttu joka osaa tapetoida sen verran että selviytyy parista vuodasta.Kannattaa käyttää hyväksi sosiaalisia verkostoja. Ammattilaisen saaminen parin vuodan vuoksi voi olla työlästä.
että viiden vuoden välein pitäisi tapetit uusia. Siis tarkoitit varmaankin että vuokranantajan pitäisi uusia tapetit? Minulle nimittäin alkaa olemaan viisi vuotta siitä kun tapetit laitettiin. Tosin olen kaupungin kämpässä, tuskin ne mitään uusii. Mutta voisin tuohonkin silti vedota!
asunnon josta olet muuttamassa pois ja vielä vuokra-asunnon ?