robojen väri

Onko kaikki Suomessa kasvatettavat kääpiöhamsteri roborovskit väriltään normaaleja, eli sellaisia rusehtavia? Näin yhdessä poikaskuvassa harmaita roboja: vaihtuuko se väri iän myötä ruskeaksi? Entä minkälaisia värejä ovat husky ja normaali husky? Onko näistä väreistä kuvia jollain sivustolla? Kiitos jo etukäteen vastanneille! :)
7852
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kas, mutta netistä löytyikin helposti tämä vastaus...
hakutulokseen käytetty aika 2sekunttia...

Äänestä

  • daisy.. kirjoitti:

    Luin kyllä monestakin paikkaa, että värejä on vain normaali ja normaali husky, joka vaalenee joskus jopa aivan valkoiseksi, mutta entäpä tämän kuvan robot? Eivät ole rusehtavia vaan harmaita, miksi?
    http://www.petsie.fi/pet.php?petid=5745&s=images&img=16417506&do-jsBack=true

    hybridejä ;)
    Tummuvat kun vanhenevat,eikös nuo ole aivan poikasia vielä?
    Laita alanharrastajien palstalle kysymys kuvan kanssa, kasvattajat osaavat vastata.

    Äänestä

Kyllä, minulla poikaset ovat harmaita. En ole kasvattaja ja poikaset olivat vahinko. :D

Äänestä

Robot ovat poikasina ja nuorina harmaita/harmahtavia. Väri muuttuu vanhempana punakeltaiseksi. Vanha hamsteri voi taas muuttaa värintä harmahtavaksi.

Suomessa on roborovskeilla vain väriä normaali, ainoa kuvio on husky, jonka vaikutuksesta hamsterin pää on valkea. Tietääkseni roborovskeilla ei ole maailmallakaan muita värejä.

Huskylla ja normaali huskylla ei ole mitään eroa, sama väri. Ensimmäinen ilmaisu on vain puutteellinen, koska siitä puuttuu hamsterin väri.

Löysin googlettamalla tällaisen kuvan: http://www.hobbydyrene.dk/Roborovski-husky-ikkehusky-okt05-1.jpg
Ylempi on normaali ja alempi on normaali husky.

Äänestä
  • Kiitos paljon sinulle! Nyt selvisi tämäkin... :)

    Äänestä

itselläni roboni on harmaa valkea vähän mustaa niskassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


daisy.. kirjoitti:

Onko kaikki Suomessa kasvatettavat kääpiöhamsteri roborovskit väriltään normaaleja, eli sellaisia rusehtavia? Näin yhdessä poikaskuvassa harmaita roboja: vaihtuuko se väri iän myötä ruskeaksi? Entä minkälaisia värejä ovat husky ja normaali husky? Onko näistä väreistä kuvia jollain sivustolla? Kiitos jo etukäteen vastanneille! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu