Vuonna 1971 kuolleelta isältä jäi vaimo ja lapsia. Avioehtoa ei ollut. Kuolinpesää ei ole vielä jaettu. Meneekö sen jako näin:
1) Ensin suoritetaan avio-omaisuuden ositus, jonka jälkeen puolet omaisuudesta kuuluu äidille ja puolet lapsille.
2) Lapset voivat jakaa isän perinnön milloin haluavat.
3) Äiti hallitsee omaa osuuttaan kuolemaansa saakka. Lapset perivät aikanaan sen, mitä hänellä kuollessan on.
Vuonna 1971 kuolleen perinnön jako?
5
1032
Vastaukset
- Tintterstaalia
näin mutta osituksessa ei välttämättä mene puolet äidille ja puolet lapsille. Riippuu joutuuko tasinkoa leskelle maksamaan, ja jos joutuu minkä verran. Nämä tiedothan löydätte perunkirjasta, joka on tehty heti isänne kuoleman jälkeen.
Ositushan tehdään siten, että vainajan ja lesken omaisuus tasataan. Esim. jos vainajalla omaisuutta 100000€ ja leskellä 50000€. Sadasta tuhannesta ei anneta automaattisesti puolta leskelle vaan tasataan niin, että annetaan 25000€ tasinkoa ja siten vainajan ja lesken omaisuus molemminlla on 75000€. Jos taas tilanne olisi toisinpäin, leski voi ilmoittaa vainajan rintaperillisille, ettei anna tasinkoa.
Äskeisen esimerkin mukaan lapsille jää peritöä 75000€ ja sen saa jakaa kukuin miten tahtoo.
Leski toki määrää omasta omaisuudestaan ja lesken kuoltua sitten perinnön saajina on tosiaan hänen lapset. Heidän lakiosansa on puolet lesken jäämistöstä, lopusta hän voi säätää testamentilla. Jos testamenttia ei ole, koko perinnön saajina on lapset (ja mahdollisesti heidän sijaisperijät)Kiitos hyvästä vastauksesta! Se vastannee nykyisin voimassa olevaa lakia. Hiukan epäilin, että vuonna 1971 olivat joltakin osin erilaiset lait voimassa ja että tapaukseen sovellettaisiin sen ajan lakeja.
Otetaanko lesken omaisuus huomioon kuolinvuoden tilanteen vai osituksen toimeenpanovuoden mukaisena? En ole nähnyt perukirjaa, mutta eiköhän siinä lueteltu vain vainajan omaisuus.- Tintterstaalia
Timontti kirjoitti:
Kiitos hyvästä vastauksesta! Se vastannee nykyisin voimassa olevaa lakia. Hiukan epäilin, että vuonna 1971 olivat joltakin osin erilaiset lait voimassa ja että tapaukseen sovellettaisiin sen ajan lakeja.
Otetaanko lesken omaisuus huomioon kuolinvuoden tilanteen vai osituksen toimeenpanovuoden mukaisena? En ole nähnyt perukirjaa, mutta eiköhän siinä lueteltu vain vainajan omaisuus.tarkoitat varmaan sitä teidän isän jäämistön jakamista. Siinä huomioon otetaan sen perunkirjan mukainen tilanne. Eli tilanne, mikä oli isänne kuolinhetkellä. Perunkirjassa tulee luetella myös lesken varat ja velat. Ja perunkirjan tietoja voitte kysellä maistraatista jos tiedot ovat hukassa. Lakiinkaan ei ole näiltä osin tullut järeitä muutoksia, joten suht samoilla pelisäännöillä pelattiin myös isäsi kuolinhetkellä.
Tokihan sitten kun leski kuolee aikanaan, niin silloin tilanne on se, mikä hänen kuolinhetkellään on. Tintterstaalia kirjoitti:
tarkoitat varmaan sitä teidän isän jäämistön jakamista. Siinä huomioon otetaan sen perunkirjan mukainen tilanne. Eli tilanne, mikä oli isänne kuolinhetkellä. Perunkirjassa tulee luetella myös lesken varat ja velat. Ja perunkirjan tietoja voitte kysellä maistraatista jos tiedot ovat hukassa. Lakiinkaan ei ole näiltä osin tullut järeitä muutoksia, joten suht samoilla pelisäännöillä pelattiin myös isäsi kuolinhetkellä.
Tokihan sitten kun leski kuolee aikanaan, niin silloin tilanne on se, mikä hänen kuolinhetkellään on.Oikein paljon kiitoksia näistä hyvistä neuvoista!
- Tinteerstaalia
Timontti kirjoitti:
Oikein paljon kiitoksia näistä hyvistä neuvoista!
Toivottavasti on avuksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k16210094Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t877465Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067357Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37326Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427259Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t217248Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126652Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296486Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845720Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485495