GALLUP

kuinka paljon teitä avustettiin vauvahankinnoissa(sänky,hoito-pöytä,vaunut?)
kuka teitä avusti ja miten?
kiitos
12583
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Isovanhemmat ostivat vaunut ja turvakaukalon. Käytössä olleita leluja ja vaatteita saimme suuren määrän siskoltani. Nyt isovanhemmilta sekä kummeilta tulee n. kerran kuussa uusia vaatteita.

Äänestä

äitini halusi ostaa vaunut, oli ostanut myös siskoni pojalle aikoinaan ja miehen isä halusi ostaa hoitopöydän. Sitterit, kaukalot ja muutamia leluja ollaan saatu siskoltani ja ystäviltä, muutama vaate myöskin, mutta kaikki muu ostettu ja ostetaan itse!

Äänestä
  • hullaantunut kunnolla ekasta lapsenlapsestaan ja sen myös huomaa.. Hän on ostanut kasapäin vaatteita, kahdet vaunut, turvakaukalon, turvaistuimen, matkasängyn, leluja, hoitopöydän yms ja aina tuo jotain kun tulee käymään :) Meitä se on vain auttanut kun kaikki raha mikä tulee niin myös menee ja tiukkaa tekee välillä selvitä tilipäivästä toiseen. Miehen puolelta kukaan ei ole avustanut yhtään missään..

    Äänestä

Minun äidiltä saatiin vaunut (3-vuotiaan pikkuveljeni vanhat), pinnasänky saatiin myös äidiltäni (minun vanha, nyt olen kohta 21v), hoitopöytää ei ole kun on niin pieni kämppä vielä (pyykkikoneen päällä vaihdetaan vaipat). Kaappi on täynnä vaatteita, jotka kaikki olen saanut KAHDELTA ystävältäni äippäpakkauksesta. kaapin päällä on koosta 62cm ylöspäin äippäpakkauksen laatikko täynnä vielä lisää vaatteita (kaapissa on siis koot 50-60cm). Että näin. Niin, ja vauvan kummipariskunta oli ostanut meille lahjaksi turvakaukalon...

Äänestä

Saatiin sänky ja vaatteita siskolta, hoitopöytä ja syöttötuoli on lainassa kaverilta, vaunut maksoi ensin mun veli ja sille niitä maksettiin osissa, niin ja se makso myös meidän sairaalalaskun, kun sitä tuli useampi satanen.

Äänestä

Vaunut osti miehen vanhemmat, turvakaukalon omat vanhempani, pinnasänky on veljen tyttären vanha (siihen kuuluu päälle laitettava hoitopöytä), vaatteet on kaikki saatu lahjoituksena molempien sukulaisilta (osa uutena, osa käytettyinä). Sitteri, potta, syöttötuoli ym. käyttötavarat ostettiin sukulaisilta lahjaksi saaduilla rahoilla. Nyt sit saadaan vielä turvaistuin veljentytöltä ja lelut on minun vanhoja tai saatuja. Itse ollaan jouduttu satsaamaan oikeastaan vain vaippoihin, lääkkeisiin ja ruokaan...Suku ei ole rikas, mutta sitäkin läheisempi, joten mielellään auttavat meitä.

Äänestä

Ensisänky ja syöttötuoli kaverilta lainaan.
Taitettava hoitopöytä (metallijalat ja muovikangas) äidiltäni joka löysi sen kirpparilta.
Leluja saatu isovanhemmilta, kummeilta ja itse ostanut jotain kirpparilta.

Vaatteita (niin vanhoja kuin uusiakin) saatu kavereilta lahjoituksina äitiyspakkaus. Itse ostanut joitain kirpparilta.

Pinnasänky mieheni vanha.
Vanna minun vanha.
Turvakaukalo ostettiin kaverilta käytettynä.
Vaunut, kantoliinat ja kestovaippavehkeet nettikirpparilta.

Ergoreppu, turvaistuin ja pyörän lastenistuin ollaan itse ostettu uutena.

Eikai sitä sen kummempia hankintoja oo tehty. Ruoka ja arkitavarat (potta, mukit, pullot yms.) ollaan itse ostettu.

Äänestä

Pinnasänky lainassa tuttavilta, vaatteita saatiin lahjoituksina liiankin paljon. Kaikki muu ostettu itse (rattaat, turvaistuin jne.)

Äänestä

ihan itse. Ja rahaa paloi kun piti uutena ostella. Eli vaunut, sitteri, turvakaukalo ja myöhemmin istuin, kaikki vauvanhoitoon liittyvät, kuten hoitoalusta ym... Eli siis noin 1000 euroa meni rahaa.
Ainoa asia mikä saatiin oli suvussa 20 vuotta kiertänyt syöttötuoli.
Onneksi ei nyt sitten tälle toiselle tulokkaalle ole tarvinnut mitään hankkia kun kaikki on jo valmiina. Niin paitsi tuplarattaat, ja nekin maksoi ihan kivasti vaikka käytettynä ostettiinki :(
Kukaan ei rahallisesti siis avustanut. Onneksi verottaja muisti palautuksilla :)

Äänestä

Anoppi halusi ostaa vaunut (osti toisellekin pojalleen). Hoitopöytä ostettiin itse, ikean halpis pöytä joka ei kauaa kestänyt mutta eipä sitä pitkään tarvittukaan. Turvakaukalo ja sitteri on lainassa. Pinnasänky (jota ei ole käytetty kuin pari kertaa, nykyään purettuna kellarissa) saatiin työkaverilta. Vaatteita, leluja yms. pientä saatu käytettynä sukulaisilta.

Periaatteemme on, että mitään ei pyydetä mutta jos joku haluaa ostaa tai antaa, niin se ilo suotakoon heille.

Äänestä

ostettiin itse, työssäkäyviä ihmisiä kun molemmat olemme. Eli vaunut, turvakaukalo, syöttötuoli...Ainoastaan pinnasänky saatiin, suvun vanha jo kolmannessa polvessa kulkeva :) Hoitopöytänä meillä on toiminut kodinhoitohuoneen pöytä jonne ostimme hoitoalustan.

Mitään emme siis myöskään pyytäneet, mutta olisimme tietysti ilomielin ottaneet vastaan lahjoituksia, jos niitä olisi meille suotu pyytämättä. Rahaa paloi melkoinen summa noihin hankintoihin, eli te jotka olette kaiken saaneet ilmaiseksi - olkaa kiitollisia!

Lahjaksi saimmekin sitten vauvalle vaatteita isovanhemmilta ja kavereilta. Itse ostettiin aika vähän vaatteita ennen vauvan syntymää, kun ajateltiin että ä-pakkauksen ja lahjaksi saatujen vaatteiden kanssa pärjättäisiin ja niin pärjättiinkin!

Äänestä

Äitini ompeli lakanat ja tyynyliinat itse hankkimistani kankaista (tuli 3 kertaa halvemmaksi) ja miehen veli halusi ehdottomasti maksaa vaunut, jotka itse sit valittiin. Tosin mies on veljellään töissä ja reilusti alipalkattuna, niin pikemminkin tos on kyse maksamattomien palkkojen sovittamisesta kuin varsinaisesta lahjasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jennuli86 kirjoitti:

kuinka paljon teitä avustettiin vauvahankinnoissa(sänky,hoito-pöytä,vaunut?)
kuka teitä avusti ja miten?
kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu