lähettämättä tarjousta? Lueskelin tuossa noita ketjuja ja hämmästykseni oli suuri kun luin että asiakas oli pyytänyt tarjouksen 2 saman yrityksen edustajalta SAAMATTA tarjousta! Miten tämä on mahdollista. Olen saanut sen käsityksen että alalla on todella kova kilpailu. Olenko väärässä? Onko kaikilla hirsitalotehtalla niin paljon asiakkaita ja tilauksia että heillä on varaa tehdä noin? Ihmettelen suuresti.
Miten edustajalla
on varaa jättää
81930
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
pyytäminen ja vastaaminen ilman tonttia tai suunnitelmia tai rahoitusta on hukkaan heittettyä aikaa.
Hirrenpotkijoita riittää joka junaan. Rakentajat on erikseen.
ja tarkoitus aloittaa rakentaminen. Pyytää tarjouksen saman yrityksen kahdelta edustajalta eikä niitä saa. Tästä oli kyse. Tuskin kukaan huviksensa on piirrättänyt kuvat, maksanut niistä arkkitehdille ja lähettele niitä yrityksille saadakseen tarjouksen.Ei sellaisia ihmisiä ole olemassa.
saada tarjousta, arkkarin mitat ei sovi tuotantolinjan rajoihin ja yhden mökin takia niitä ei muuteta kun muutenkin tulee tilauksia sisään säkillä kantaen.
Firmassamme käy kyllä väkeä, mutta osa on hirrenpotkijoita joille kaikki on liian kallista. Sanomme että ostakaa sieltä missä on halvempaa
että on meillä rimojakin myytävänä. Ja sahanpurua. Ja lastuja. Niitä saa halavalla.
Sanotaa että hae saaarijärveltä puolet petäjäistä leipääs, kun ei kauppa kiinnosta.
Kevät on sesonkiaikaa ja kaikki mökkeilijät herää projekteineen samaan aikaan. Sen lisäksi tosiaan hirrenpotkijoita ja kyselijöitä piisaa muutenkin. Tosiostajat on etusijalla kuten voi ymmärtää.
Sen lisäksi kapasiteetti voi olla täydessä käytössä ei yksinkertaisesti pysty tarjoamaan koska tarjous on myös toimitussitoumus jos se hyväksytään.
Nämä yleensä pienien toimijoiden kuvioita. Hongalta ja kontiolta pitäisi saada palvelua kun niillä on palkattu jengiä vain sitä hommaa hoitamaan.
että sitä pyydetään kaikilta. Jopa lyhyen hirsikurssin käyneet peräkammarin aikamiespojatkin asiakas ottaa täydestä, vaikka tarjoavat vasta ensimmäistä tarjoustaan.
Semmottet tarjoaa kumminkin niin halvalla, ettei kunnollista hirsityötä tekevä ammattilainen heille pärjää hinnassa. Vasta-alkaja ei tiedä kuinka paljon hommia vaatii projektin kunnialla läpi vieminen.
Kyllä sen kokenut ammattimies huomaa koska on vain halvinta hintaa hakeva asialla. Ei siis kannata alkaa laskemaan tarjousta. Turhaan menee aikaa joutavaan, ei siitä kuitenkaan tilausta saisi, kun joku peräkammarin aikamiespoika menee hinnassa alle.
Ostaja panee kaikki tarjoukset samalle viivalle ja vasta työn etenemisen aikana huomaa tehneensä huonon kaupan.