matkat ja yöpyminen

kallista...

Olen tässä miettinyt paria epäkohtaa joihin olen törmännyt tämän kevään aikana pääsykokeisiin valmistautuessani.
Itse halusin pitää välivuoden lukion jälkeen ja lähdin ulkomaille vuodeksi töihin. Tulin muutama viikko sitten takasin pääsykokeita varten, ja miettinyt kuinka hurja määrä rahaa menee moisiin kokeisiin! Itse en ollut aivan varma mihin hakea, ja tuli sitten haettua 9 kouluun. Amk:pääsykokeista en ole vielä varma että moneenko kokeeseen mahdan päästä, mutta näillä näkymin nyt ainakin 5 pääsykoetta edessä, ja tiedä etten ole ainoa joka ramppaa useammassa pääsykokeessa.

Eli asiaan vhdoin:
ympäri suomea joudun reissaamaan, ja koska lukion lopetin jo vuosi sitten, ei minulla ole opiskelijakorttia joka oikeuttaisi 50% alennuksiin lipuissa. Muutenkin kun ulkomailta olen tulossa, on rahatilanne todella huono. Laskeskelin tuossa että junalippuihin joudun käyttämään ainakin 450 €, sillä kokeita on aina vantaalta rovaniemelle saakka! Sitten vielä lisäksi majoittuminen ja muut kulut. TOSI KALLISTA!
Paljon helpompaa niillä jotka ovat vielä lukiossa ja oikeutettuja opiskelijalippuihin. Itsekin lukiolaistenliiton jäsenmaksun maksoin kun lasku vielä syksyllä tuli, mutta koskaan he eivät minulle sieltä vuositarraa lähettäneet, joka oikeuttaisi alennuksiin.
Joten kuten ymmärrän sen, että oli oma valintani lähteä ulkomaille, ja siten oma vikani menettää etuudet. Mutta pahalta tuntuu armeijassa vuotensa viettäneidenkin takia, hekään eivät ole päässeet tienaamaan, eikä heilläkään ole oikeutta alennuksiin.

Ärsyttää ihan hirveästi. Olenko ainoa joka tätä pohtii vai onko tässä joku poitti jota en ole tajunnut?

Missä muuten olette yöpyneet pääsykokeissa? Itselläni monet kokeet edessä paikoissa, joista en tunne ketään, eli hotellit ja hostellit kutsuvat...

4

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinhän se on

      Joo, kalliiksi tulee käydä pääsykokeissa. Ei voi mitään. Minullakaan kun ei ole enää mitään alennuksia. Junalla on tarkoitus kulkea ja ilmeisesti Helsingissä olen yötä, koska muuten tulee liian raskaaksi matkustaminen/pääsykokeet. Ei muuta kuin hotellista huone, saapahan aamulla hyvän aamiaisen ja jaksaa taas päivän kokeissa tai matkustaa. Pakko vain maksaa matkat, eihän sitä muuten sinne kokeeseen pääse. Ja pieni haitta, varsinkin jos pääsee kouluun!

    • Tiedän tunteen, mä olen aina rampannut yhdessä kokeessa puolen vuoden välein ja sekin tuntuu kukkarossa. Just kävin ja piti pikavippi ottaa et pääsin lähtee, vieläkin maksamassa :( Kesällä on se etu, että voi kysellä koulujen asuntoloista yösijaa, Kemissä kävin Amk pääsykokeissa ja yövyin amiskan asuntoloissa, ei ollut kuin 11e/yö. Kannattaa kysyä sieltä koululta, minne menet kokeeseen, että osaako ne antaa jotain numeroo mihin soitella..!! Jos ei onnaa niin sit kannattaa vertailla vähän hintoja netissä. Eikä työkkärikään yhtään tuo niit matkoja, kuten tukee työhaastetteluun menoja.

    • 19 v, blondi

      ei kannataisi opiskella! Se on oma vika, jos ei ole säästöjä! Minulla on rahaa, ettei edes hotellissa asuminen tekis tiukkaa koko opiskelun ajan. Miksi lähdette opiskelemaan, jos ei ole rahaa. Eikö työnteko kiinnosta? Te haette opiskelipaikkoja vain siksi, ettei tarvitsisi mennä töihin!

    • mariatyttö_84

      tietääkseni, jos sinulta vielä suomen kansalaisuus löytyy, saat työkkäristä tukea matkustamiseen, saahan sitä työhaastatteluihinkin matkakorvaukset työkkäristä.

      sitä tukea pitää vain hakea etukäteen, eli turha mennä ruinaamaan mitään kun pääsykokeet ovat jo takana.

      näin ainakin minulle eräs tuttava kertoi, siis että työkkäristä saa tukea. en kyllä ole aivan varma pitääkö se paikkaansa joten jos ei pidä, niin älä sinä, eikä pliis kukaan muukaan sitten suutu minulle.

      toivon ainakin ettei tämä neuvo tullut liian myöhään. ja onnea pääsykokeisiin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2993
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe