Kunnostan 63-mallin Zyndapp Bella 200 skootteria museopyöräkäyttöön. 60-luvulla voiteluun käytettiin tavallista moottoriöljyä 4% seoksena polttoaineessa. Nykyisin kaksitahtisissa prosenttiluku on kahden paikkeilla. Osaako joku asiaan perehtynyt selittää mikä aine on parantanut kaksitahtiöljyjen voitelukykyä näin merkittävästi, kun kaksitahtimoottorien perustekniikkakaan ei ole merkittävästi muuttunut.
Uskallanko huoleti käyttää museopyörässä pienempää voiteluaineprosenttia, esim 2%, jos siirryn käyttämään nykyisiä vähäsavuisia kaksitahtiöljyjä? - Museopyörä ei oikein sovellu kokeiluun.
Uskallanko huoleti käyttää museopyörässä pienempää voiteluaineprosenttia, esim 2%, jos siirryn käyttämään nykyisiä vähäsavuisia kaksitahtiöljyjä? - Museopyörä ei oikein sovellu kokeiluun.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ensinnäkin nuo voiteluaineet ovat merkittävästi kehittyneet aikojen saatossa. Samoin ovat moottoreissa käytetyt materiaalit. Suosittelisin kuitenkin käyttämään 3%:n maltillista sekoitusta hyvälaatuista kaksitahtiöljyä. Siis moottoripyöriin tarkoitettua, ei siis perämoottori- tai pienkoneöljyjä.
Moottorin materiaalit pyörässäsi eivät ole muuttuneet, joten älä laihenna öljyseosta enempää. Nykyiset polttoaineet sitä vastoin voivat aiheuttaa ongelmia. Suurenna pääsuutinta numerolla parilla ja nosta neulaa luistissa yksi pykälä ylemmäksi. Nykyisissä polttoaineissa on runsaasti happea ja saattaa 60-luvun säädöillä käydä laihalla.
Kiitos vastauksesta, suunnilleen esittämäsi kaltaista ratkaisua täytyy kokeilla.
Tavallista 4%-moottoriöljyseosta en nykyisin välittäisi tuprutella, eikä sinisessä savupilvessä perässäajavat tienkäyttäjät varmastikaan viihdy.