Virago 535

Onko joku muuttanut 535 mallin 25 kW teholle ? Mikä on tapahtumien kulku ja kustannus.
31065
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eli sulla on alle 25kw:nen? Tehoja pitäs saada lisää? Jotkut on puhunut jostain prikasta kaasarissa yms. Eli olisi kuristettu. Omasta en ole moista löytänyt. Tosin oma on alunperin 34kw:nen. Poistatin siitä pakokaasujen "kierrätyspöntön" ja sylinteristä äänenvaimentimille isommilla putkilla. Maksoin n.50-60e. Kun itsellä ei ole hitsauslaitteita. Ja myös äänet muuttu huimasti. Tehojakin tuli jonkun verran. Mutta ehkä fiksummat tietää paremmin. Tuossa vaan oma ns.viritelmä!

Äänestä
  • Kiitos viestistä Virre. Juuri toiseen suuntaa pitäisi mennä, eli 34 kW muuttaa 25 kW. Tällöin nuoristo (18 v) pääsisi ajamaan ensimmäisen vaiheen kortilla.

    Äänestä

  • Customhemmo kirjoitti:

    Kiitos viestistä Virre. Juuri toiseen suuntaa pitäisi mennä, eli 34 kW muuttaa 25 kW. Tällöin nuoristo (18 v) pääsisi ajamaan ensimmäisen vaiheen kortilla.

    Moi

    Käsittääkseni tehoja voi pudottaa kolmella eri tavalla. Kaasarin kurkkua kuristamalla. Sylinterin pakoaukkoa kuristamalla. Tai muuttamalla nokkaaksilia. Kaasarin kurkun voi muuttaa sellaiseksi jossa on kuin "nieluriset" sisäpoulella. Näitä kurkkuja oon nähnyt myynnissä jollain saksalaisella nettisivulla. Pakoaukon kuristus tehdään prikalla joka vaikuttaa pakoaukon virtaukseen. Nokkaakselin muutos on varmaan kaikista kallen kun tarvitsee vaihtaa kokonaan suusi nokka.
    Mulla on itsellä XV535 jossa on tehoja 25kW. En tosin tiedä millä tavalla tehoja on siitä pudotettu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Customhemmo kirjoitti:

Onko joku muuttanut 535 mallin 25 kW teholle ? Mikä on tapahtumien kulku ja kustannus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu