Onko joku muuttanut 535 mallin 25 kW teholle ? Mikä on tapahtumien kulku ja kustannus.
Virago 535
Customhemmo
31065
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eli sulla on alle 25kw:nen? Tehoja pitäs saada lisää? Jotkut on puhunut jostain prikasta kaasarissa yms. Eli olisi kuristettu. Omasta en ole moista löytänyt. Tosin oma on alunperin 34kw:nen. Poistatin siitä pakokaasujen "kierrätyspöntön" ja sylinteristä äänenvaimentimille isommilla putkilla. Maksoin n.50-60e. Kun itsellä ei ole hitsauslaitteita. Ja myös äänet muuttu huimasti. Tehojakin tuli jonkun verran. Mutta ehkä fiksummat tietää paremmin. Tuossa vaan oma ns.viritelmä!
Kiitos viestistä Virre. Juuri toiseen suuntaa pitäisi mennä, eli 34 kW muuttaa 25 kW. Tällöin nuoristo (18 v) pääsisi ajamaan ensimmäisen vaiheen kortilla.
Moi
Käsittääkseni tehoja voi pudottaa kolmella eri tavalla. Kaasarin kurkkua kuristamalla. Sylinterin pakoaukkoa kuristamalla. Tai muuttamalla nokkaaksilia. Kaasarin kurkun voi muuttaa sellaiseksi jossa on kuin "nieluriset" sisäpoulella. Näitä kurkkuja oon nähnyt myynnissä jollain saksalaisella nettisivulla. Pakoaukon kuristus tehdään prikalla joka vaikuttaa pakoaukon virtaukseen. Nokkaakselin muutos on varmaan kaikista kallen kun tarvitsee vaihtaa kokonaan suusi nokka.
Mulla on itsellä XV535 jossa on tehoja 25kW. En tosin tiedä millä tavalla tehoja on siitä pudotettu.