No niin. Nyt ollaan päästy oikein kunnon vauhtiin uutisten mukaan. Aspocom vähentää tänä vuonna yli 300 työntekijää ja Nokia noin 700. Eihän se tee kuin 1000 työpaikkaa vähemmän ja irtisanottua tälle vuodelle.
Tää on vasta alkusoittoa Nokialla. Loppukiri tulee ensi vuonna, kun ei Saksasta saada irtisanottua väkeä ulos halvemmalla kuin Suomesta. Nää uutiset alkaa pikkuhiljaa näkyä epävarmuutena joka alalla.
Tää on vasta alkusoittoa Nokialla. Loppukiri tulee ensi vuonna, kun ei Saksasta saada irtisanottua väkeä ulos halvemmalla kuin Suomesta. Nää uutiset alkaa pikkuhiljaa näkyä epävarmuutena joka alalla.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Toisin kuin mediassa rummutetaan, juuri liian helppo irtisanominen pitää suomalaisen työttömyyden korkealla. Suomi on aina se mistä vähennetään, täällä kun ay-liike on lyönyt rukkaset naulaan ja katselee avuttomana vieressä.
Kyllähän tämä romahdusta ennustaa ja vielä rankkaa sellaista.
työttömyysaste lakee kokoajan ja työllisyysaste nousee?
Kuoleeko suomalaisia työttömiä kuin kärpäsiä?
Vai tuulipuvutko ne tilastokeskuksen tilastoja peukaloi?
Soitetaan ja kysytään, oletko hakenut töitä viimeisen kahden viikon aikana. Jos et ole, et ole työtön..
..niin että nuo massairtisanomiset (perlos, nokia...) ylittävät uutiskynnyksen helposti, mutta samaan aikaan toinen yritys työllistää pari sataa ja se ei näy eikä kuulu missään tai korkeintaan paikallisuutisissa.
Itse asun Joensuun seudulla eikä perlos ole vaikuttanut yhtään esim rakentamiseen eikä asuntojen hintoihin (tarjontaa on enemmän ja myyntiajat pidemmät, mutta hinnat samat, mutta niin on koko maassa) ja paljon porukkaa on jo työllistynyt uusiin hommiin ja jatkajia toimitiloihin on jo useita.
Ja vaikka te nyt kuinka odotatte että ihmisillä alkas mennä itseänne huonommin, niin mitään sellaista ei ole täälläkään näköpiirissä...Vaikka näillä ns teknologia, it-aloilla pistetään porukkaa pois, niin kyllä oikean työn tekijöille aina riittää töitä.
Vantaalla esimerkiksi rommaa jo.
..tyhmää asua pääkaupunkiseudulla.