Lapsille vaatteita?

En kaipaa sellaisia vastauksia eli;

"Ei Ayia Napaan kyllä shoppailemaan kannata lähteä. Siellä on sitä perus turistikamaa!"

"Ei kannata shoppailla Agia Napassa. Turistikamaa siellä vain on ja helskutin kallista."

Rahojen kanssa EI ole ongelmaa, minähän vaan halusin tietää löytyykö sieltä lasten vaatteita, jolle voin ostaa 2 vuotiaalle tyttärelleni?
10983
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

että löytyy. Ainakin Limassolissa oli kivoja lastenvaatekauppoja joissa suorastaan sekosin kun ihastelin valikoimaa ja tein ostoksia.Yhdestäkin putiikista kun ostin reilumman jälkeen, niin omistaja antoi kivat alennukset ja kaupan päälle yllärin lapselle (tässä tapauksessa ihanan nallen). Ei kun kaupoille vaan! Paikalliset lapset ovat kauniisti puettuja ja sen huomaa kauppojen vaate valikoimissa.

Äänestä

No LÖYTYY! Eikö tullut jo tuossa aiemmassa selville, että aika pitkälti vain PERUS TURISTIKAMAA, eli sitä että paidassa lukee isolla CYPRUS tai AYIA NAPA. Mutta tietysti pieni osa jotain muitakin mekkoja, hameita ja paitoja, jotka ei ole sitä että lukee isolla paikan nimi.
Mutta erikseen siellä ei ole muistaakseni mitään lastenvaateliikkeitä tms. Ayia Napa on pieni paikka ja pitäishän se siitä varmaankin jo jotenkin ymmärtää, ettei se nyt varmaan kauheesti ole keskittynyt lastenvaatteisiin, vaan jonkin verran sitä ihan samaa mitä muissakin välimeren kohteissa, tosin Napassa vielä vähemmän kun on melko pieni yleensä koko ns. keskusta!

Äänestä

juu kyllähän kyprokselta löytyy lastenvaatteita ja ihania sellaisia. Ayia napasta ei ole pitkä matka larnacaan, pääset napasta larnacaan bussilla todella kätevästä ja muistaakseni edestakainen lippu maksaa 5 kyproksen puntaa, jonkun sen suuruinen se kyllä oli, ei enempää. Siellä on rannan lähettyvillä ihana lasten vaatekauppa samassa on aikuisillekin vaatteita :) itse käytin kyseistä liikettä kun ostin lapsille vaatteita. On siellä muitakin liikkeitä mutta itseäni tämä liike houkutteli. Liikkeen vastapäätä on englantilainen pubi :)
Hauskaa shoppailu hetkiä! :)

Äänestä

Kyllä Agia Napastakin yllättäen jokunen lastenkin vaatteita myyvä liike löytyy. Muun muassa Nissillä on Timberland Store, jossa on lastenmallistoa, samaten lähellä luostarinaukiota on muutama liike, joilla on lastenmallistoja myynnissä, mm. Gant Store ja Lacoste. ( En siis nyt puhu näistä "ulkorekistä I love Cyprus t-paitoja 3 kpl kympillä" - myymälöistä, joita löytyy tusinoittain, vaan vaateliikkeistä)

Paremmat ostosmahdollisuudet ovat toki Larnacassa, josta löytyy useita kansavälisten ketjujen liikkeitä ja tavarataloja kuten mm. Zara, Mango ja Woolworth -tavaratalo. Nämäkin kannattaa käydä katsomassa läpi, sillä tuolla markkina-alueella on mallistot osittain erilaisia kuin pohjolassa. Varsinkin pikkutyttöjen mallistot ovat enemmän "prinsessa" -tyyliä kuin Suomessa.

Larnacan pääostoskadulla, Zenon Kitieos Streetillä on lisäksi lukuisia pikkuputiikkeja, joista saattaa tehdä varsin mukavia uniikkilöytöjä.

Ja jos näistä ei vielä kylläiseksi tule, niin sitten Nicosiaan. sieltä löytyy lähes kaikki kuviteltavissa olevat vaateliikkeet, mitä euroopassa ylipäänsä on tarjolla.

Hintataso ei kylläkään juuri eroa Suomen vastaavasta. Osa vaatteista saattaa olla jopa kalliimpia kuin Suomessa.

Ei muuta kuin shoppaamaan!

Äänestä

löytyy ihania lastenvaatteita.Ei kannata ostaa turistikaupoista.Kysy oppalta jos et muuten löydä,ja paikalliset ihmiset on tosi kohteliaita,vinkki,maaseudulle ja pikkukyliin vois poiketa sieltä löytyy vaikka mitää.

Äänestä

...löytyy kyllä, samat vaatteet kuin mistä tahansa euroopan maasta, mutta paikallisin "sävyin", syksystä haalistuinein sellaisin. Mutta ei tuo kysymys mielessä kannata Kypsokselle lähteä. Olemme siellä perheen kanssa viimeisen viiden vuoden aikana joka vuosi käyneet pari viikkoa elokuussa ja nimenomaan siksi, ettei siellä EI todellakaan tarvitse miettiä ostoksia, kaikki samaa ja kaikki kallista. Ostoksille thaikkulaan sitten talvella kun raha ei ole kerta sinullakaan ongelma. Hyvää lomaa.

Äänestä
  • äippä harvinaisen tympeä ihminen! Mitä täällä kyselet jos vastaukset ei ole sun maun mukaisia. Opettele käytöstapoja!

    Äänestä

on se hyvää että mammalla on raha shoppailla, lycka till

Äänestä
  • Lopettakaa jo noi äipätys!

    Äänestä

Agia Napassa kivoja ja trendikkäitä lasten vaatteita myy "Trendy"- kauppa( Bedrock-baarin vieressä). Myös "Looney Toones"- kaupasta saa kaikkea kivaa (Disney-vaatteita, Agia Napan liikennevalojen kupeessa, Makarios-kadulla). Läheisestä Paralimnin kylästä löydät enemmän vaihtoehtoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äippä kirjoitti:

En kaipaa sellaisia vastauksia eli;

"Ei Ayia Napaan kyllä shoppailemaan kannata lähteä. Siellä on sitä perus turistikamaa!"

"Ei kannata shoppailla Agia Napassa. Turistikamaa siellä vain on ja helskutin kallista."

Rahojen kanssa EI ole ongelmaa, minähän vaan halusin tietää löytyykö sieltä lasten vaatteita, jolle voin ostaa 2 vuotiaalle tyttärelleni?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu