HENKI HAISEE!!!

MORO kaikki kissa tietäjät...!

Mun neli vuotiaan tyttö kisun henki haisee todella vasten mieliseltä... mitä teen!!!???
Oon mä sillon tällöin pessy sen hampaita, mutta ei tunnu auttavan...! HELP ME!!!

(P.S. ei se oo oikeesti iha noi kauheeta ku mä kirjotin)
3303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Käytäpä kisu lääkärillä tarkistuksessa, josko sillä vaikka olisi hammaskiveä. Se kun on yleisin pahanhajuisen hengityksen aiheuttaja kissoilla... Ja jos sitä on, ei siinä enää harjaus auta, vaan ne on eläinlääkärin poistettava nukutuksessa. Tämän jälkeen voi harjauksella koittaa kyllä ehkäistä sen uudelleenmuodostumista :) Voit muuten itsekin vähän koittaa vilkuilla kisun suuhun, jos hampaiden (lähinnä poskihampaiden) pinnassa on kellertävää tai ruskeaa töhnää, on kisulla mitä luultavimmin hammaskiveä.

Toinen vaihtoehto voi olla joku tulehdus, mutta sekin selvinnee lääkärillä. Elikkä kisu tarkistukseen niin eiköhän selviä pahan ahjun aiheuttaja :)

Äänestä
  • ............moi..............!
    kiitoksia... rokotuksiin on tullut kutsu, jotan siinä yhteydessä voisi tuosta mainita...

    .............KIIITOOOOSS...........

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

Meidän 13v. kissaneidin hengitys oli todellakin aika tyrmäävä ennen antibioottikuuria.
Kuuri anneettiin kylläkin muun asian takia kuin hengityksen. Hammaskivellä sinällään ei ollut hajuun vaikutusta, mutta hammaskivi oli varmaan aiheuttanut ientulehduksen josta haju tuli. Kissaltamme myöhemmin poistettiin nukutuksessa hammaskivet.

Nyt n. 1kk operaation jälkeen kisulla henki on vieläkin raikas jonka voi todeta kissan nuollessa omistajansa nenää ystävällisesti.

Omistat varmaan aika hyvä luontoisen katin joka antaa harjata hampaita, meidän "leijonalla" se ei onnistuisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


cat kirjoitti:

MORO kaikki kissa tietäjät...!

Mun neli vuotiaan tyttö kisun henki haisee todella vasten mieliseltä... mitä teen!!!???
Oon mä sillon tällöin pessy sen hampaita, mutta ei tunnu auttavan...! HELP ME!!!

(P.S. ei se oo oikeesti iha noi kauheeta ku mä kirjotin)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu