Olemme tässä lähiaikoina aloittamassa omakotitalon rakennusprojektia. Nyt oikeastaan on enään yksi mutta, eli minkä firman talopakettia kannattaisi harkita, ts. miten saa rahoillensa eniten vastinetta. Mitä olette rakentajat olleet mieltä eri firmoista?
Talopaketti
tilaukseen
51110
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vertailemalla omien kykyjen ja tarpeiden perusteella. Tähän ei ole oikotieta ja yksiselitteistä vastausta.
Osassa paketeissä saa enempi tavaraa ja osassa paremmalla valmiusasteella. Osassa ei saa kumpaakaan näistä... joten vertailu kannattaa tehdä ajan kanssa, ja jos ei itse siihen pysty kannattaa valintaan ja vertailuun ottaa mukaan ammattilainen tai joku joka eri rakenneratkaisuista, materiaaleista ja valmiusasterojen työvaiheista on hyvin perillä.
Se on kuitenkin selvää, että talopaketin toimittajat pääasiassa myyvät vain "palapelin" ja osan siihen kuuluvista osista, jonka itse kasaat. Sitten he kehtaavat sitä kuitenkin näytellä "omana" tuotteenaan... eli ei näyttelyitä kauppaan, kiitos.
ei pakettihinnaltaan todellakaan halvin, mutta tuotteiden/palvelun laatu erinomainen ja toimitussisältö hyvin kattava. Ei pitäisi timprausvärkin loppua kesken, kuten esim. kaverin rakentamassa Kastelli-talossa, jossa on pitänyt hakea vähän kaikkea lisää.
... me ollaan rakennettu Kastelli talo ja mitään ei puuttunu, päinvastoin, tavaraa jäi jonkun verran ylikin, ja palvelu kastellin asiakaspalvelussa aivan huippu laatua. Kohtuuhintainen talopaketti. Kannustalossa saa jo nimestä maksaa maltaita!
Palkkaa kokenut vastaava mestari ennen kun teet mitään ratkaisua paketin suhteen.
Joudut sen palkkaamaan kuitenkin rakennuslupavaiheessa.
Kokenut ja asiantunteva vastaava mestari pystyy ammattilaisena auttamaan sinua kiperän valinnan suhteen. Vastaavan mestarin palkan saat varmasti takaisin kun valitsettte oikean hinta/laatusuhteen omaavan paketin.
Talopaketti myyjät myyvät ja kehuvat vain omaansa ja haukkuu muita. niinhän se menee. palkkaa mestari jo tässä vaiheessa ja anna sen tehdä vertailu eri tarjouksista. Sillä se on puolueeton kanta.