Onko kokemusta Teritaloista?

<3

Teritalojen malli Carolina kiinnostaisi kovin ja siitä haluaisin asiallista tietoa; kustannuspuolta (listahinnat jo kyllä tiedän), millaisia tarjouksia on annettu ja minkä kokoisille taloille, valmiusasteelle? Lopuksi voi vielä vapaasti kertoa mielipiteensä firmasta/toimituksesta jne.... Ruusuja ja risuja....

Muistakin ko.firman malleista otan mielellään tietoa vastaan.

Asiallisista kommenteista kiitokset!

9

2783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naapuri valvoo

      Mitä olen naapurien projekteja seuraillut niin ei oikein laatu vakuuta. Parempiakin materiaaleja ja työnjälkeä on nähty.

      • carolina172

        Huonosti oot seurannu naapurin toimia. En tosin tiedä missä puolella suomea seurailet. Terillä laatu on kohdallaan ja materiaalit ovat hyviä. Asennusporukka on tehtaan omaa ammattiryhmää. Itsellä terin carolina ja ainoastaan positiivistä kerrottavaa ja hintakin oli vastaavien muiden pakettien kanssa kilpailukykyinen. Pelkästään ulkolaudoituksen paksuus jo merkitsee terin eduksi, muiden vastaavissa taitaa laudat olla kymmenen vuoden päästä potkurilla. Sinulle viestin aloittajalle: Kerro minnepäin rakennat?


      • <3
        carolina172 kirjoitti:

        Huonosti oot seurannu naapurin toimia. En tosin tiedä missä puolella suomea seurailet. Terillä laatu on kohdallaan ja materiaalit ovat hyviä. Asennusporukka on tehtaan omaa ammattiryhmää. Itsellä terin carolina ja ainoastaan positiivistä kerrottavaa ja hintakin oli vastaavien muiden pakettien kanssa kilpailukykyinen. Pelkästään ulkolaudoituksen paksuus jo merkitsee terin eduksi, muiden vastaavissa taitaa laudat olla kymmenen vuoden päästä potkurilla. Sinulle viestin aloittajalle: Kerro minnepäin rakennat?

        Aiomme rakentaa länsi-uudenmaan suuntaan.


      • Metsä- ja kalamies

        Tuoreimmassa RTi:n läystäkkeessä Teri-talo oli laatukyselyssä jokaisessa kategoriassa kolmen parhaan joukossa. Kategoriat olivat "Talomyyjän toiminta" (1.), "Talotoimitus" (3.) ja "Talotehtaan toiminta" (3.)

        Omien kokemustemme perusteella voin sanoa että täysin samaa mieltä kyselyn kanssa, erityisesti myyjien toiminta/neuvonta on ollut erittäin korkeatasoista. Tämä kiitettävä palvelu jatkuu edelleen - kävivät taas tontilla (oliskohan ollut jo 15 visiitti...) tsekkaamassa parin yksityiskohdan toteutuksen ja antoivat vinkkejä kuinka jatkaa eteenpäin. Olenkin sanonut oman duunipaikkani myyntitykeille, että menisivät ottamaan oppia Teri-taloilta mitä tarkoittaa oikeasti "kokonaisvaltainen asiakkaan tarpeiden huomioiminen".

        Pääsuunnittelija-vastaava nuuski asennuksen jälkeen paikat & tavarat perusteellisesti. "Roinaa" tuli tontille kiitettävän riittävästi, mutta ei laittanut kohtaan "runkotoimitus OK" rastia. Syynä oli peräti kolmen vuorilaudan väärä mitta yhden kuistin palkin läpiviennin kohdalla, laudat jäivät 10 cm liian lyhyiksi. Tuosta ei tarvinnut kuin ottaa kuva ja pistää myyjille sähköpostissa, niin vartin kuluessa tuli jo soitto että korjaukseen menee automaattisesti, meidän ei itse tarvitse korjailla yhtään vaikkei tuo olisi kuin alle tunnin jobi.

        Eli, viime kesänä tehty päätös toimittajasta ei ainakaan toistaiseksi ole osunut pieleen. Niin selkeästi erottui paikallinen edustaja kilpailevista talotehtaista. Mennessäni kyseiseen offiisiin ärisin mielessäni vaimolleni "mikä -vetin Teri-talot, koskaan kuullutkaan...". Onneksi rouva oli selaillut pitkään etukäteen akkain lehtiä, joissa oli ollut Terin mainoksia...

        Toisaalta, eipä se Kannuskaan kovin paljoa tuosta olisi poikennut, mitä naapurin kanssa ollaan vertailtu toimituksia. Jokseenkin samanlaisia niin rakenteiltaan kuin sisällöltään, Kannuksen ainoa merkittävä ero on paksummat sisäseinät, Terissä taas pidemmälle viety valmiusaste ulkoasennuksissa. Molempi parempi?


      • Obelix
        <3 kirjoitti:

        Aiomme rakentaa länsi-uudenmaan suuntaan.

        tai tulossa?


      • suurin
        Obelix kirjoitti:

        tai tulossa?

        pakista löytyvistä teristä on 20 mm kovametalliterä. En usko 166 terällä olevan mitään käyttöä, joten sitä ei ole tulossa minulle.


    • Muutto jouluna -07

      Meille on ihan pikapuoliin tulossa Teritalojen paketti tontille ja tähän mennessä ollaan oltu tosi tyytyväisiä. Aluksi kallistuttiin Vaajataloihin, mutta lopulliseen valintaan vaikutti tietty hinta (Vaajataloilla meidän tapauksessa ainakin parikymppiä Teriä kalliinpi) ja Teritalojen palvelu. Ennen kauppoja myyjä esitteli rakennusvaiheessa olevaa kohdetta ja näytti siitä tarkasti, mihin asti talo valmistetaan tehtaan puolelta ym. Myös pienissä ongelmatiöanteissa, mitä on matkan varrella tullut, on talomyyjän ja -tehtaan puolelta oltu todella yhteistyökykyisiä ja asiallisia. Mitään isoa ei tosin ole ollutkaan.

      Meillä ei ole mikään Terin oma malli, vaan tontille soviteltu arkkitehdin piirtämä talo.

      Voin kyllä ainakin omalta osaltani suositella Teritaloa.

    • ksj

      mikäs ton lista hinta on ja toimitus sisällöstä jos sais tietoo?

      • Carolina 159

        Meillä muuttotarkastusta vaille valmis Carolina 159. Paketin hinta oli loppuvuodesta 2005 86000e tiilikattoasennuksen kanssa. Nyt hinnat varmaan reilusti nousseet. Joku katselija kävi hiljattain katsomassa taloamme ja sanoi Carolina159 listahinnan olevan tuon 86000e, mutta luulen, että lopullinen hinta lähenetelee nyt 100 000e. Talotehtaan toimitus oli runsas ja kaikki pienetkin viat todella korjattiin heti. Talo oli asennusporukan jäljiltä ulkoa käytännössä valmis, itselle jäi ainoastaan terassien laudoitukset ja aitojen teko. Talotehtaalla oli todella ammattitaitoinen oma asennusporukka. Olemme olleet enemmän kuin tyytyväisiä tehtaan toimintaan ja tavaran laatuun. Samaa sitten en voi kyllä sanoa Turun alueen edustajasta. Hän on ollut aika onneton ja asiantuntematon. Yhteydenpito meihin on ollut huonoa. Onneksi todella tehtaan kanssa on asiat aina hoituneet heti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      148
      13137
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9591
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9074
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      13
      7705
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6704
    6. 147
      6124
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3104
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1169
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1123
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      970
    Aihe